2010 May Day Open: Adult Artistic

2010 May Day Open

Adult Artistic

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Natalie Bare, Tidewater FSC111115/1 
2.James Stanmore, SC of Southern NJ111124/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Elizabeth H JacksonWoodbridge VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Aristeo S BritoSpringfield VA
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 08:08PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Adult Bronze / Pre-Bronze Free Skate

2010 May Day Open

Adult Bronze / Pre-Bronze Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Julie Davi, Richmond FSC111115/1 
2.Natalie Bare, Tidewater FSC222225/2 
 James Stanmore, SC of Southern NJ      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAlison K ArnoldDuxbury MA
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Elizabeth H JacksonWoodbridge VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Beverly R KimesAlexandria VA
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 02:42PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Adult Bronze Jumps

2010 May Day Open

Adult Bronze Jumps

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Julie Davi, Richmond FSC1113/1 
 James Stanmore, SC of Southern NJ    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 2Aristeo S BritoSpringfield VA
Judge 3Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 10:28AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Adult Ladies Silver Free Skate

2010 May Day Open

Adult Ladies Silver Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Helga Yang, Ice Works SC111115/1 
2.Catherine Lee, Gardens FSC423223/2 
3.Sherie Bauman, Gardens FSC342334/3 
4.Dorothy Zukor, Gardens FSC234445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy H BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2John P O'ConnorPhiladelphia PA
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Beverly R KimesAlexandria VA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 03:04PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Adult Spins

2010 May Day Open

Adult Spins

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Sherie Bauman, Gardens FSC2112/1 
2.Dorothy Zukor, Gardens FSC1223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Hazel WecalDenver CO
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Jennifer S LyonBroadlands VA
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 10:05AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skill 2 Free Skate

2010 May Day Open

Basic Skill 2 Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Madison Kracke111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Elizabeth H JacksonWoodbridge VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Beverly R KimesAlexandria VA
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 03:55PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills 3 Free Skate

2010 May Day Open

Basic Skills 3 Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sophia Kaplunovich111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Elizabeth H JacksonWoodbridge VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Beverly R KimesAlexandria VA
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 03:56PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills 4 Elements

2010 May Day Open

Basic Skills 4 Elements

Standings during the Compulsory Moves

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Elise McDonald, Washington FSC 11/ 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Christy CullenWeston FL
Judge 2Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 3Sara StephensMarietta GA
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 08:21AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills 4 Free Skate

2010 May Day Open

Basic Skills 4 Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Faddey Soldatov, Rockville FS Academy112114/1 
2.Elise McDonald, Washington FSC221225/2 
3.Caroline Capo, Columbia FSC333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Elizabeth H JacksonWoodbridge VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Beverly R KimesAlexandria VA
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 04:09PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills 6 Free Skate

2010 May Day Open

Basic Skills 6 Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ava Dorn, Ashburn Ice House121313/1 
2.Jeremiah Windsor, Columbia FSC213224/2 
3.Ana Forjette, Washington FSC332135/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Elizabeth H JacksonWoodbridge VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Beverly R KimesAlexandria VA
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 04:28PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills 7 Elements

2010 May Day Open

Basic Skills 7 Elements

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Meghan Campbell, Univ of Delaware FSC1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Christy CullenWeston FL
Judge 2Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 3Sara StephensMarietta GA
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 08:20AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills 8 Elements

2010 May Day Open

Basic Skills 8 Elements

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Emily Poellnitz, Capital Clubhouse Ska...1113/1 
2.Andrea Cressey, Kettler Capitals Iceplex2322/2 
3.Laura Rocha3233/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Alison K ArnoldDuxbury MA
Judge 2Najja N BraceyAlexandria VA
Judge 3Aristeo S BritoSpringfield VA
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 08:24AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills 8 Free Skate - Group A

2010 May Day Open

Basic Skills 8 Free Skate - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Brianna Trocki, Ashburn Ice House112114/1 
2.Meghan Campbell, Univ of Delaware FSC221225/2 
3.Andrea Cressey, Kettler Capitals Iceplex333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Elizabeth H JacksonWoodbridge VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Beverly R KimesAlexandria VA
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 04:26PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills 8 Free Skate - Group B

2010 May Day Open

Basic Skills 8 Free Skate - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Emily Poellnitz, Capital Clubhouse Ska...112114/1 
2.Laura Rocha221225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Elizabeth H JacksonWoodbridge VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Beverly R KimesAlexandria VA
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 04:27PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate 1 - Group A

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate 1 - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Andrea Zhang222115/2 
2.Katrina Brillantes, Capital Clubhouse Ska...311224/2 
3.Carly Roberts, Ashburn Ice House134343/3 
4.Eden Kebede, Columbia FSC443435/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy H BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2Christy CullenWeston FL
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 04:39PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate 1 - Group B

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate 1 - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Michelle Bendersky, Rockville FS Academy111214/1 
2.Magan Gleason233135/3 
3.Mira Soni, Kettler Capitals Iceplex322344/3 
4.Haley Steward, Indiv Member of USFS444425/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy H BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2Christy CullenWeston FL
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 04:55PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate 2 - Group A

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate 2 - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Gabriella Quintero311123/1 
2.Briana McMahon, Washington FSC222215/2 
3.Victoria Peace Kettler, Capitals Iceplex133335/3 
4.Olivia Peoples, Capital Clubhouse Ska...444445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy H BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2Christy CullenWeston FL
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 05:22PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate 2 - Group B

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate 2 - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Emma Sheehy, Kettler Capitals Iceplex212225/2 
2.Lauren Mohan, Ashburn Ice House121343/2 
3.Reilly Tickle, Kettler Capitals Iceplex433134/3 
4.Hannah Trauberman, Washington FSC344415/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy H BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2Christy CullenWeston FL
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 05:20PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate 3 - Group A

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate 3 - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Isabella Quintero, Washington FSC111115/1 
2.Sydney Pham, Washington FSC222225/2 
3.Ailey Bodenheimer, Hagerstown Edge Skati...333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy H BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2Christy CullenWeston FL
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 05:19PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate 3 - Group B

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate 3 - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Kelly Granger, Washington FSC211114/1 
2.Molly Cesanek, Washington FSC122225/2 
3.Hannah Gates, Capital Clubhouse Ska...343433/3 
4.Lucy Kriner, Gardens FSC434345/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Elizabeth H JacksonWoodbridge VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 05:58PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate 3 - Group C

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate 3 - Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Julia Versace, Ashburn Ice House111115/1 
2.Carly Bowman, Hagerstown IS Academy222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Elizabeth H JacksonWoodbridge VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 05:45PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate 3 - Group D

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate 3 - Group D

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Meghan Schaefer, Washington FSC111115/1 
2.Lily Tiefel, Mount Vernon Recenter SS222225/2 
3.Sophie Pauly333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Elizabeth H JacksonWoodbridge VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 05:47PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate 3 - Group E

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate 3 - Group E

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Paige Granado, Hagerstown Edge Skati...111115/1 
2.Rose Glenn, Columbia FSC322224/2 
3.Madeline Dement, Capital Clubhouse Ska...233335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeBrook E TlouganNew York NY
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2Christy CullenWeston FL
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 06:12PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate 4 - Group A

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate 4 - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Michelle Du, Washington FSC111115/1 
2.Jamie Lee, Columbia FSC222225/2 
3.Anna Rollins, Gardens FSC333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeBrook E TlouganNew York NY
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2Christy CullenWeston FL
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 06:13PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate 4 - Group B

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate 4 - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Jessica Green, Ice Club of Baltimore111115/1 
2.Ryan Dunk, Ice Club of Baltimore222225/2 
3.Charlotte Anderson, Hagerstown Edge Skati...334334/3 
4.Alexander Taber, Gardens FSC443445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeBrook E TlouganNew York NY
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2Christy CullenWeston FL
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 06:11PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate 4 - Group C

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate 4 - Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ellie Milewski, Mount Vernon Recenter SS112123/1 
2.Olivia Watkins, Baltimore FSC221215/2 
3.Orlandi Novak, Columbia FSC333335/3 
4.Joanna Lehtinen, Gardens FSC444445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeBrook E TlouganNew York NY
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Elizabeth H JacksonWoodbridge VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 06:34PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate 4 - Group D

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate 4 - Group D

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Abigail Markel, Richmond FSC131114/1 
2.Sabreena Abedin, Washington FSC213224/2 
3.Pooja Patel, CFSC322335/3 
4.Julie Smith, Gardens FSC444445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeBrook E TlouganNew York NY
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Elizabeth H JacksonWoodbridge VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 06:49PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate 4 - Group E

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate 4 - Group E

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Olivia McLaughlin111223/1 
2.Vanessa Wong, Rockville Figure Skat...322133/2 
3.Maria Lee, Gardens FSC233315/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeBrook E TlouganNew York NY
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Elizabeth H JacksonWoodbridge VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 06:51PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate 5 - Group A

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate 5 - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Cherri Chen, Washington FSC211213/1 
2.Maya Jones, Baltimore FSC122125/2 
3.Kyria Windsor, Columbia FSC333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeBrook E TlouganNew York NY
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Elizabeth H JacksonWoodbridge VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 06:55PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate 5 - Group B

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate 5 - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Melanie DePamphilis111115/1 
2.Emma McCormack, Ice Club of Baltimore322323/2 
3.Melissa Brown, Gardens FSC233235/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2Christy CullenWeston FL
Judge 3Beverly R KimesAlexandria VA
Judge 4Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 07:36PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate 6

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate 6

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Danielle Wilson, Washington FSC112114/1 
2.Katherine Detter, Washington FSC221225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2Christy CullenWeston FL
Judge 3Beverly R KimesAlexandria VA
Judge 4Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 07:19PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate Level 1 Elements

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate Level 1 Elements

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Katrina Brillantes, Capital Clubhouse Ska...1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Christy CullenWeston FL
Judge 2Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 3Sara StephensMarietta GA
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 08:47AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Basic Skills Freeskate Level 2 Elements

2010 May Day Open

Basic Skills Freeskate Level 2 Elements

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Emma Sheehy, Kettler Capitals Iceplex1122/1 
2.Reilly Tickle, Kettler Capitals Iceplex2213/2 
3.Olivia Peoples, Capital Clubhouse Ska...3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Christy CullenWeston FL
Judge 2Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 3Sara StephensMarietta GA
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 08:47AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Juvenile Artistic

2010 May Day Open

Juvenile Artistic

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Lucy Levinson, SCNV111124/1 
2.Niyah Harris-Ellis, Columbia FSC222215/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJudith ReinerArlington VA
Assistant Referee  
AccountantHonor N JohnsonCrofton MD
Judge 1Lynn Goldman *Austin TX
Judge 2Joan I BurnsMillbrae CA
Judge 3Eric T HamptonMarquette MI
Judge 4Marie PearceAtlanta GA
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 09:28AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Juvenile/Open Juvenile Girls Test Track FS

2010 May Day Open

Juvenile/Open Juvenile Girls Test Track FS

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Rachel Updegrove, Columbia FSC111124/1 
2.Rosalind Ramsey, Gardens FSC222215/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy H BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Patricia M CahillTimonium MD
Judge 2Mary E HauckWashington DC
Judge 3Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 4Constance PovichWashington DC
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 04:08PM (Competition local time)

2010 May Day Open: No Test - Tots Interpretive

2010 May Day Open

No Test - Tots Interpretive

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Julia Page, Washington FSC111115/1 
2.Alison Filbey, SCNV233325/3 
3.Kaitlyn Pham, Washington FSC524233/3 
4.Sarah Nalty, Columbia FSC452543/4TOM 10
5.Mikayla Sonnenfeld, Ashburn Ice House345453/4TOM 11

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2Christy CullenWeston FL
Judge 3Beverly R KimesAlexandria VA
Judge 4Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 07:36PM (Competition local time)

2010 May Day Open: No Test - Tots Jumps

2010 May Day Open

No Test - Tots Jumps

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Rachel Hong Fong, SCNV1132/1 
2.Sydney Pham, Washington FSC2213/2 
3.Katana Negley, SCNV3323/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 2Anne M WhiteAnnapolis MD
Judge 3John P O'ConnorPhiladelphia PA
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 10:06AM (Competition local time)

2010 May Day Open: No Test - Tots Spins

2010 May Day Open

No Test - Tots Spins

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Nazrin Garibova, SCNV1113/1 
2.Rachel Hong Fong, SCNV2232/2 
3.Katana Negley, SCNV3323/3 
4.Katrina Brillantes, Capital Clubhouse Ska...4443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Hazel WecalDenver CO
Judge 2Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 3Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 09:21AM (Competition local time)

2010 May Day Open: No Test A Boys Free Skate

2010 May Day Open

No Test A Boys Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Russell Sparks, SCNV111115/1 
 Aidan Brown, Columbia FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRichard J PerezMountain Veiw CA
Assistant Referee  
AccountantHonor N JohnsonCrofton MD
Judge 1Nancy H BizzanoDelano MN
Judge 2Joan I BurnsMillbrae CA
Judge 3Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 4Eric T HamptonMarquette MI
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 08:30AM (Competition local time)

2010 May Day Open: No Test A Girls Free Skate - Group A

2010 May Day Open

No Test A Girls Free Skate - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Julia Page, Washington FSC311114/1 
2.Samara Kass, Washington FSC182723/2 
3.Kaitlyn Pham, Washington FSC123335/3 
4.Lauren Wiseley, Ice Works SC465354/5 
5.Sophia Kammann, Washington FSC576543/5 
6.Madeline Martin, Washington FSC747275/7 
7.Emma Pomeranz, Columbia FSC838685/8 
8.Katana Negley, SCNV95121163/9TOM 20
9.Katie Tincher, Columbia FSC11948123/9TOM 21
10.Elizabeth Negrea, Columbia FSC61099113/9TOM 24
11.Bella Cavagna, Gardens FSC10111110103/10 
12.Sara Scheibert, Capital Clubhouse Ska...1212101295/12 
13.Hannah Winik, Gardens FSC13131313135/13 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRichard J PerezMountain Veiw CA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Nancy H BizzanoDelano MN
Judge 2Joan I BurnsMillbrae CA
Judge 3Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 4Eric T HamptonMarquette MI
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 09:04AM (Competition local time)

2010 May Day Open: No Test A Girls Free Skate - Group B

2010 May Day Open

No Test A Girls Free Skate - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Megan Carlon, Washington FSC117233/2 
2.Margaret Chen, SCNV233144/3 
3.Madhumitha Ramaswamy, Frederick FSC372523/3 
4.Madison Rudolf, Washington FSC445453/4 
5.Kendall Clairmont, Columbia FSC561613/5 
6.Trisney Bocala, Columbia FSC624873/6TOM 12
7.Alexis George, Washington FSC796363/6TOM 15
8.Shannon Connelly, Bowie FSC8510793/8 
9.Jennifer Peterson, Columbia FSC91081183/9 
10.Mariel Santos, Capital Clubhouse Ska...108910124/10 
11.Charlotte Craven, Bowie FSC1111119115/11 
12.Jane Peterson, Columbia FSC12121212105/12 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRichard J PerezMountain Veiw CA
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Mary E HauckWashington DC
Judge 2John P O'ConnorPhiladelphia PA
Judge 3Marie PearceAtlanta GA
Judge 4Constance PovichWashington DC
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 09:43AM (Competition local time)

2010 May Day Open: No Test A Girls Free Skate - Group C

2010 May Day Open

No Test A Girls Free Skate - Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sophia Houdaigui, Washington FSC213113/1 
2.Pritha Sandell, SCNV121254/2 
3.Rachel Hong Fong, SCNV332344/3 
4.Nazrin Garibova, SCNV464473/4 
5.Sarah Nalty, Columbia FSC745593/5 
6.Alexa Flanigan, Bowie FSC51010623/6 
7.Gabrielle Schmidt, Chesapeake FSC688723/7 
8.Lynn Rowell, Columbia FSC997863/8TO 39
9.Emily Morgan, Bowie FSC1076983/8TO 40
10.Marissa Sommese, Columbia FSC811911103/10 
11.Charlotte Hay, Washington FSC1151110115/11 
 Sydney Gates, Capital Clubhouse Ska...      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRichard J PerezMountain Veiw CA
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Anna R CtvrtnicekKettering OH
Judge 2Mary E HauckWashington DC
Judge 3John P O'ConnorPhiladelphia PA
Judge 4Marie PearceAtlanta GA
Judge 5Constance PovichWashington DC
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 10:24AM (Competition local time)

2010 May Day Open: No Test B Girls Free Skate

2010 May Day Open

No Test B Girls Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Samantha Miller231214/2 
2.Mikayla Sonnenfeld, Ashburn Ice House113323/2TOM 4
3.Jennifer Varghese, Washington FSC422133/2TOM 5
4.Stacy Lee, Columbia FSC344445/4 
5.Lauretta Shearman, Columbia FSC565853/5 
6.Alison Filbey, SCNV656665/6 
7.Sydney Gates, Capital Clubhouse S A989573/8TOM 20
8.Caroline Lipton, Washington FSC77810103/8TOM 22
9.Alex Brizzi, Ice Club of Baltimore8107994/9 
10.Jenna Johnson, Columbia FSC10910783/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantHonor N JohnsonCrofton MD
Judge 1Alison K ArnoldDuxbury MA
Judge 2Brook E TlouganNew York NY
Judge 3Anna R CtvrtnicekKettering OH
Judge 4John P O'ConnorPhiladelphia PA
Judge 5Sara StephensMarietta GA
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 08:33AM (Competition local time)

2010 May Day Open: No Test Compulsory Moves

2010 May Day Open

No Test Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Rachel Hong Fong, SCNV1113/1 
2.Katana Negley, SCNV4322/3*** TIE ***
2.Nazrin Garibova, SCNV3242/3*** TIE ***
2.Melissa Brown, Gardens FSC2432/3*** TIE ***

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Alison K ArnoldDuxbury MA
Judge 2Najja N BraceyAlexandria VA
Judge 3Aristeo S BritoSpringfield VA
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 08:49AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Open Juvenile Girls Free Skate

2010 May Day Open

Open Juvenile Girls Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Lucy Levinson, SCNV112123/1 
2.Laura Bretscher, Washington FSC221215/2 
3.Marina Kiotsekoglou, Bowie FSC333443/3 
4.Jessica Patterson, SCNV444534/4 
5.Megan McDevitt, Washington FSC555355/5 
 Stephanie Colen, Washington FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy H BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantHonor N JohnsonCrofton MD
Judge 1Patricia M CahillTimonium MD
Judge 2Mary E HauckWashington DC
Judge 3Nancy H BizzanoDelano MN
Judge 4Constance PovichWashington DC
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 04:00PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Gold Solo Dance

2010 May Day Open

Pre-Gold Solo Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.21Sabrina Begley, Washington FSC3.0
2.12Katherine Kirk, Washington FSC3.0
3.33Emiliy Fox-Penner, Washington FSC6.0
   Rebecca Hyndman, Washington FSCWithdrawn

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 08:42AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Gold Solo Dance

2010 May Day Open

Pre-Gold Solo Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Katherine Kirk, Washington FSC111223/1 1.0
2.Sabrina Begley, Washington FSC322114/2 2.0
3.Emiliy Fox-Penner, Washington FSC233335/3 3.0
 Rebecca Hyndman, Washington FSC      Withdrawn 

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeJudith ReinerArlington VA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Lynn Goldman *Austin TX
Judge 2Joan I BurnsMillbrae CA
Judge 3Eric T HamptonMarquette MI
Judge 4Marie PearceAtlanta GA
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 08:42AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Gold Solo Dance

2010 May Day Open

Pre-Gold Solo Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Sabrina Begley, Washington FSC122113/1 1.0
2.Katherine Kirk, Washington FSC213224/2 2.0
3.Emiliy Fox-Penner, Washington FSC331335/3 3.0
 Rebecca Hyndman, Washington FSC      Withdrawn 

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeJudith ReinerArlington VA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Lynn Goldman *Austin TX
Judge 2Joan I BurnsMillbrae CA
Judge 3Eric T HamptonMarquette MI
Judge 4Marie PearceAtlanta GA
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 08:42AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Juvenile Artistic

2010 May Day Open

Pre-Juvenile Artistic

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Kayla Koski, Ice Club of Baltimore322114/2 
2.Naomi Tinkelman, Gardens FSC131323/2TOM 4
3.Kathryn Grant, Charlottesville FSC213233/2TOM 5

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJudith ReinerArlington VA
Assistant Referee  
AccountantHonor N JohnsonCrofton MD
Judge 1Lynn Goldman *Austin TX
Judge 2Joan I BurnsMillbrae CA
Judge 3Eric T HamptonMarquette MI
Judge 4Marie PearceAtlanta GA
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 09:41AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Juvenile Compulsory Moves

2010 May Day Open

Pre-Juvenile Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Jackie Regan, SCNV1113/1 
2.Jordan Cribb, Washington FSC2223/2 
3.Annie Okada, SCNV3532/3 
4.Regan Ellis, Gardens FSC4343/4 
5.Naomi Tinkelman, Gardens FSC5453/5 
 Meghan Donaldson, Washington FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1John P O'ConnorPhiladelphia PA
Judge 2Aristeo S BritoSpringfield VA
Judge 3Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 09:05AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Juvenile Girls Free Skate - Group A

2010 May Day Open

Pre-Juvenile Girls Free Skate - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Caroline Wozniak, Washington FSC111115/1 
2.Ashley Young, Washington FSC272523/2 
3.Emily Zou, Washington FSC543434/4 
4.Elizabeth Mulder Stoupaki, Univ of Delaware FSC424863/4 
5.Chelsea Mischuk, Indiv Member USFS638353/5TOM 11
6.Emily Kirillov, American Academy FSC357643/5TOM 12
7.Julia Choi, Columbia FSC765293/6 
8.Kelly Timlen, Columbia FSC996773/7 
9.Sophia Uthes, Washington FSC889983/8 
 Michaela Hoskins, Washington FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy H BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Christy CullenWeston FL
Judge 2Mary E HauckWashington DC
Judge 3Nancy H BizzanoDelano MN
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 05:13PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Juvenile Girls Free Skate - Group B

2010 May Day Open

Pre-Juvenile Girls Free Skate - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Zoe Humeau, Washington FSC122234/2 
2.Ana Shimeall, Columbia FSC513123/2 
3.Morgan Leighow, Twin Ponds FSC338453/4 
4.Kendall Robey, Columbia FSC761513/5TOM 7
5.Simi Gold, Washington FSC945373/5TOM 12
6.Michaela Hoskins, Washington FSC2106743/6TOM 12
7.Michelle Chien, Washington FSC484683/6TOM 14
8.Olivia Steele, Washington FSC679863/7 
9.Daniella Mora, Washington FSC8571093/8 
10.Amanda Updegrove, Columbia FSC1091011104/10 
11.Sarah Rothfleisch, SC of Wilmington1111118115/11 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy H BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Christy CullenWeston FL
Judge 2Nancy H BizzanoDelano MN
Judge 3Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 4Constance PovichWashington DC
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 05:56PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Juvenile Jumps

2010 May Day Open

Pre-Juvenile Jumps

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Jackie Regan, SCNV1113/1 
2.Annie Okada, SCNV2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Hazel WecalDenver CO
Judge 2Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 3Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 10:35AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Juvenile Spins

2010 May Day Open

Pre-Juvenile Spins

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Jackie Regan, SCNV1113/1 
2.Vanessa Yao, Washington FSC2223/2 
3.Annie Okada, SCNV3333/3 
4.Regan Ellis, Gardens FSC4443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Najja N BraceyAlexandria VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 09:18AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Preliminary - Pre-Preliminary Footwork

2010 May Day Open

Preliminary - Pre-Preliminary Footwork

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Kayla Koski, Ice Club of Baltimore1122/1 
2.Adena Gordon, Tidewater FSC2232/2 
3.Jenna Teplitzky, SCNV3313/3 
 Talley Murphy, Washington FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLynn Goldman *Austin TX
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 2Hazel WecalDenver CO
Judge 3Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 10:40AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Preliminary - Pre-Preliminary Interpretive

2010 May Day Open

Preliminary - Pre-Preliminary Interpretive

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Regan Ellis, Gardens FSC511213/1 
2.Lauren Wiseley, Ice Works SC442123/2 
3.Anna Teutsch, Washington FSC134334/3 
4.Jenna Teplitzky, SCNV327853/5TOM 10
5.Kendall Clairmont, Columbia FSC665543/5TOM 14
6.Megan Carlon, Washington FSC258664/6 
7.Melissa Kuyumjian, Gardens FSC883773/7 
8.Marissa Sommese, Columbia FSC779983/8 
9.Sophia Thomas, Twin Ponds FSC996495/9 
 Lydia Erdman      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Elizabeth H JacksonWoodbridge VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Beverly R KimesAlexandria VA
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 08:07PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Preliminary Artistic

2010 May Day Open

Preliminary Artistic

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Anna Teutsch, Washington FSC133113/1 
2.Krystina Romero, Columbia FSC361223/2 
3.Emily Ennis, SCNV542434/4 
4.Meghan Donaldson, Washington FSC624363/4 
5.Sophia Evans, Ice Works SC496543/5TOM 13
6.Jacquelyn Renee Gauntlett, SCNV755653/5TOM 15
7.Regan Ellis, Gardens FSC217775/7 
8.Hana Mahle, SCNV878993/8TOM 23
9.Talley Murphy, Washington FSC989883/8TOM 24
 Jenna Teplitzky, SCNV      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeChristy CullenWeston FL
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2Christy CullenWeston FL
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 01:56PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Preliminary Compulsory Moves

2010 May Day Open

Preliminary Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Tia Dubois, Washington FSC1113/1 
2.Danielle Herring, Washington FSC2362/3TOM 5
3.Emily Ennis, SCNV3432/3TOM 6
4.Katlyn Wesner, Tidewater FSC4522/4*** TIE ***
4.Jenna Teplitzky, SCNV5242/4*** TIE ***
6.Madison Sievers, Washington FSC6752/6 
7.Melissa Kuyumjian, Gardens FSC7673/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 2Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 3Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 09:20AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Preliminary Girls Test Track Free Skate

2010 May Day Open

Preliminary Girls Test Track Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Charlotte OReagan, Washington FSC111214/1 
2.Megan Flynn, Washington FSC523123/2 
3.Jessica Montana, Washington FSC734533/4TOM 10
4.Talley Murphy, Washington FSC445363/4TOM 11
5.Lindsey Belt, Charlottesville FSC352654/5 
6.Abby Hartley, Washington FSC276473/6TOM 12
7.Isabella Gettier, Tidewater FSC667743/6TOM 16

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy H BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantHonor N JohnsonCrofton MD
Judge 1Mary E HauckWashington DC
Judge 2Nancy H BizzanoDelano MN
Judge 3Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 4Constance PovichWashington DC
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 06:18PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Preliminary High Boys Free Skate

2010 May Day Open

Preliminary High Boys Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Eric Sjoberg, Univ of Delaware FSC111124/1 
2.William Uhrig, Washington FSC242243/2 
3.Christopher Liu, Washington FSC424313/3TOM 6
4.Dylan Varghese, Washington FSC353533/3TOM 9
5.Dmitry Bradfield, Washington FSC635454/5 
6.Braeden Siminow, SCNV566665/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRichard J PerezMountain Veiw CA
Assistant Referee  
AccountantHonor N JohnsonCrofton MD
Judge 1Patricia M CahillTimonium MD
Judge 2Anna R CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 4Sara StephensMarietta GA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 10:50AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Preliminary High Girls Free Skate - Group A

2010 May Day Open

Preliminary High Girls Free Skate - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Michelle Lee, Columbia FSC121234/2 
2.Anna Teutsch, Washington FSC242323/2 
3.Kayla Koski, Ice Club of Baltimore333714/3 
4.Cayla Strong, Washington FSC757453/5 
5.Michelle Yu, Columbia FSC576164/6TOM 18
6.Ariel McCoy, Bowie FSC685644/6TOM 21
7.Nicole Bizzano, Chesapeake FSC464883/6 
8.Elizabeth Lee, Washington FSC818594/8 
9.Kiera Clifford, White Rose FSC9910974/9 
10.Regan Ellis, Gardens FSC1010910105/10 
 Francesca Buchowski, SC of Southern NJ      Withdrawn
 Katrina Jolly, Columbia FSC      Withdrawn
 Madisyn Stanley, Richmond FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRichard J PerezMountain Veiw CA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Anna R CtvrtnicekKettering OH
Judge 2Christy CullenWeston FL
Judge 3Marie PearceAtlanta GA
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 02:48PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Preliminary High Girls Free Skate - Group B

2010 May Day Open

Preliminary High Girls Free Skate - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Kathryn Grant, Charlottesville FSC111115/1 
2.Naomi Tinkelman, Gardens FSC222324/2 
3.Sarah Huynh, Washington FSC354473/4 
4.Tia Dubois, Washington FSC637543/5TO 25
5.Vanessa Yao, Washington FSC546833/5TO 26
6.Hana Mahle, SCNV463964/6 
7.Natalie Zhang, Washington FSC778254/7 
8.Jordan Cribb, Washington FSC985784/8 
9.Madison Sievers, Washington FSC12910693/9 
10.Erin Dobyns, Columbia FSC810910114/10 
11.Jacquelyn Renee Gauntlett, SCNV9111113104/11 
12.Jordan Long, Gardens FSC11121212125/12 
13.Melissa Kuyumjian, Gardens FSC13131311135/13 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRichard J PerezMountain Veiw CA
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Richard J PerezMountain Veiw CA
Judge 2Christy CullenWeston FL
Judge 3Anna R CtvrtnicekKettering OH
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 03:29PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Preliminary Jumps

2010 May Day Open

Preliminary Jumps

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Michelle Yu, Columbia FSC1113/1 
2.Madison Sievers, Washington FSC2242/2 
3.Jenna Teplitzky, SCNV3522/3 
4.Regan Ellis, Gardens FSC4352/4 
5.Melissa Kuyumjian, Gardens FSC5632/5 
6.Katherine Stout, Gardens FSC6463/6 
7.Jordan Long, Gardens FSC7773/7 
8.Mariel Santos, Capital Clubhouse Ska...8883/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 2John P O'ConnorPhiladelphia PA
Judge 3Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 10:31AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Preliminary Low Girls Free Skate

2010 May Day Open

Preliminary Low Girls Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Emily Ennis, SCNV111124/1 
2.Lauren Bulger, Bowie FSC233213/2 
3.Tracy Soon, SCNV322335/3 
 Meghan Donaldson, Washington FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy H BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Patricia M CahillTimonium MD
Judge 2Christy CullenWeston FL
Judge 3Mary E HauckWashington DC
Judge 4Constance PovichWashington DC
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 03:40PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Preliminary Spins

2010 May Day Open

Preliminary Spins

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Taylor Thomas, Washington FSC2213/2 
2.Tia Dubois, Washington FSC4122/2 
3.Jenna Teplitzky, SCNV1532/3 
4.Sophia Evans, Ice Works SC3742/4 
5.Emily Ennis, SCNV5462/5 
6.Madison Sievers, Washington FSC6653/6 
7.Katherine Stout, Gardens FSC7373/7 
8.Jordan Long, Gardens FSC8883/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 2John P O'ConnorPhiladelphia PA
Judge 3Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 09:51AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Preliminary Artistic - Group A

2010 May Day Open

Pre-Preliminary Artistic - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Kaitlyn Pham, Washington FSC152224/2 
2.Vanessa Richardson, Bay Country FSC721153/2 
3.Katana Negley, SCNV463513/4TO 19
4.Allison Butler, Ice Works SC416373/4TO 21
5.Mariel Santos, Capital Clubhouse Ska...375743/5 
6.Sarah Moroney, Washington FSC298463/6TOM 12
7.Sydney Pham, Washington FSC684933/6TOM 13
8.Vivienne Evans, Ice Works SC847885/8 
9.Lindsey Belt, Charlottesville FSC939695/9 
 Lydia Erdman      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeChristy CullenWeston FL
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2Christy CullenWeston FL
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 01:59PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Preliminary Artistic - Group B

2010 May Day Open

Pre-Preliminary Artistic - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Charlotte OReagan, Washington FSC322214/2 
2.Deanna Arnold, Richmond FSC234123/2 
3.Kirsten Jolly, Columbia FSC511343/3 
4.Mia Angeli, Washington FSC153463/4 
5.Pritha Sandell, SCNV668534/6TOM 20
6.Danielle Herring, Washington FSC746654/6TOM 21
7.Victoria Richardson, Bay Country FSC487774/7 
8.Megan Flynn, Washington FSC875885/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAlison K ArnoldDuxbury MA
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Beverly R KimesAlexandria VA
Judge 4Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 5Megan F RaymondBethesda MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 02:33PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Preliminary Boys Free Skate

2010 May Day Open

Pre-Preliminary Boys Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ken Mikawa, Richmond FSC111115/1 
2.Nikita Romanov, SC of Wilmington222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRichard J PerezMountain Veiw CA
Assistant Referee  
AccountantHonor N JohnsonCrofton MD
Judge 1Patricia M CahillTimonium MD
Judge 2Anna R CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 4Sara StephensMarietta GA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 10:51AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Preliminary Compulsory Moves - Group A

2010 May Day Open

Pre-Preliminary Compulsory Moves - Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Adena Gordon, Tidewater FSC1132/1 
2.Megan Carlon, Washington FSC3212/2TOM 3
3.Trisney Bocala, Columbia FSC4222/2TOM 4
4.Gabriella Bishop, Tidewater FSC2443/4 
5.Allison Butler, Ice Works SC5553/5 
6.Sara Scheibert, Capital Clubhouse Ska...6663/6 
 Victoria Sadecki, Bowie FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Aristeo S BritoSpringfield VA
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Jennifer S LyonBroadlands VA
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 08:55AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Preliminary Compulsory Moves - Group B

2010 May Day Open

Pre-Preliminary Compulsory Moves - Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Pritha Sandell, SCNV3112/1 
2.Victoria Richardson, Bay Country FSC5222/2 
3.Sophia Thomas, Twin Ponds FSC1333/3 
4.Mariel Santos, Capital Clubhouse Ska...2443/4 
5.Katherine Stout, Gardens FSC4652/5 
6.Vanessa Richardson, Bay Country FSC6572/6 
7.Alexa Flanigan, Bowie FSC7763/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 2Najja N BraceyAlexandria VA
Judge 3John P O'ConnorPhiladelphia PA
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 08:53AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Preliminary Girls Free Skate - Group A

2010 May Day Open

Pre-Preliminary Girls Free Skate - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Kathy Mai, Washington FSC113114/1 
2.Katarina Kitarovic, Washington FSC225233/2 
3.Isabelle Hendricks, Washington FSC352343/3 
4.Montana Ignacio, Columbia FSC544523/4 
5.Nina Holloway, Ice Works SC631764/6 
6.Maeve Hoffman, Washington FSC4106953/6 
7.Grace Stulman, Columbia FSC768493/7TOM 17
8.Helen Feng, Washington FSC877683/7TOM 20
9.Bailey Bane, SCNV989873/8 
10.Kelly Baitinger, Ice Works SC1091011104/10 
11.Madison Campbell, SC of Southern NJ11111010115/11 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRichard J PerezMountain Veiw CA
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Patricia M CahillTimonium MD
Judge 2Anna R CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 4Sara StephensMarietta GA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 11:56AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Preliminary Girls Free Skate - Group B

2010 May Day Open

Pre-Preliminary Girls Free Skate - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sooah Park, Columbia FSC221134/2 
2.Achi Beebe, Washington FSC513613/3TOM 5
3.Sophie Furman, Washington FSC139423/3TOM 6
4.Lydia Erdman642253/4 
5.Anne Roth, SCNV4114583/5 
6.Nohely Sanchez, Ashburn Ice House376393/6TOM 12
7.Christine Lightfoot, Richmond FSC965763/6TOM 17
8.Faith Zaruba, Columbia FSC71010843/8TOM 19
9.Haley King, Washington FSC85810103/8TOM 21
10.Adena Gordon, Tidewater FSC1087973/8TOM 22
11.Victoria Sadecki, Bowie FSC1191111115/11 
 Quinn Danehy, Tidewater FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRichard J PerezMountain Veiw CA
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Patricia M CahillTimonium MD
Judge 2Anna R CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Thomasa PalladinoLondonville NY
Judge 4Sara StephensMarietta GA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 12:35PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Preliminary Girls Free Skate - Group C

2010 May Day Open

Pre-Preliminary Girls Free Skate - Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Madeleine Morgan, SCNV822214/2 
2.Jessica McManus, Washington FSC314123/2 
3.Madelyn McAteer, Bowie FSC231354/3 
4.Allison Fortney, Bowie FSC553433/4TOM 10
5.Danielle Herring, Washington FSC445643/4TOM 12
6.Sarah Rosso, Columbia FSC677584/7TOM 25
7.Deanna Arnold, Richmond FSC768774/7TOM 27
8.Emily Anderson, WFSC196995/9 
9.Ashley Hassano, Tidewater FSC9891064/9 
10.Jessica Pierce, Frederick FSC1010108105/10 
 Erica Rosasco, Bowie FSC      Withdrawn
 Sophia Taczak, Bowie FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRichard J PerezMountain Veiw CA
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Patricia M CahillTimonium MD
Judge 2Mary E HauckWashington DC
Judge 3John P O'ConnorPhiladelphia PA
Judge 4Marie PearceAtlanta GA
Judge 5Constance PovichWashington DC
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 01:11PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Preliminary Girls Free Skate - Group D

2010 May Day Open

Pre-Preliminary Girls Free Skate - Group D

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Mia Angeli, Washington FSC113133/1 
2.Renee Rojural, SCNV621313/2TOM 4
3.Jimmi Nelson-Reid, Tidewater FSC442223/2TOM 6
4.Adeline Murphy, Washington FSC259943/5TOM 11
5.Lia Meinert, Capital Clubhouse Ska...734563/5TOM 12
6.Lisa Pyle, Tidewater FSC476453/5TOM 13
7.Katherine Stout, Gardens FSC987673/7 
8.Elana Margosis, Washington FSC865885/8 
9.Olivia Ferrante, Washington FSC398793/8 
10.Patricia Curtis, SCNV11101010104/10 
11.Katlyn Wesner, Tidewater FSC10111111115/11 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRichard J PerezMountain Veiw CA
Assistant Referee  
AccountantHonor N JohnsonCrofton MD
Judge 1Mary E HauckWashington DC
Judge 2Richard J PerezMountain Veiw CA
Judge 3John P O'ConnorPhiladelphia PA
Judge 4Marie PearceAtlanta GA
Judge 5Constance PovichWashington DC
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 01:43PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Preliminary Girls Test Track Free Skate

2010 May Day Open

Pre-Preliminary Girls Test Track Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Victoria Richardson, Bay Country FSC121114/1 
2.Vanessa Richardson, Bay Country FSC212225/2 
3.Kathryn Kemp, Columbia FSC343343/3 
4.Gabriella Bishop, Tidewater FSC436554/5 
5.Allison Chen, Columbia FSC654463/5*** TIE ***
5.Alaina Franklin, Chesapeake FSC565633/5*** TIE ***

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy H BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Christy CullenWeston FL
Judge 2Mary E HauckWashington DC
Judge 3Nancy H BizzanoDelano MN
Judge 4Constance PovichWashington DC
Judge 5Sara StephensMarietta GA
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 06:38PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Preliminary Jumps

2010 May Day Open

Pre-Preliminary Jumps

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Megan Carlon, Washington FSC1113/1 
2.Adena Gordon, Tidewater FSC2522/2 
3.Nazrin Garibova, SCNV3333/3 
4.Pritha Sandell, SCNV4443/4 
5.Sara Scheibert, Capital Clubhouse Ska...5253/5 
 Patricia Curtis, SCNV    Withdrawn
 Katherine Stout, Gardens FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 2Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 3Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 10:24AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Preliminary Moves In The Field

2010 May Day Open

Pre-Preliminary Moves In The Field

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Megan Carlon, Washington FSC111115/1 
2.Magan Gleason222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2Christy CullenWeston FL
Judge 3Beverly R KimesAlexandria VA
Judge 4Jennifer S LyonBroadlands VA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 07:24PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Preliminary Spins

2010 May Day Open

Pre-Preliminary Spins

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Megan Carlon, Washington FSC1522/2 
2.Pritha Sandell, SCNV4132/3TOM 4
3.Samara Kass, Washington FSC2352/3TOM 5
4.Lauren Wiseley, Ice Works SC3842/4 
5.Adena Gordon, Tidewater FSC5462/5 
6.Maeve Hoffman, Washington FSC7612/6TOM 7
7.Alexa Flanigan, Bowie FSC6282/6TOM 8
8.Alex Brizzi, Ice Club of Baltimore8772/7 
9.Vivienne Evans, Ice Works SC9993/9 
 Patricia Curtis, SCNV    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAristeo S BritoSpringfield VA
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Hazel WecalDenver CO
Judge 2Ellyn L KestnbaumBethesda MD
Judge 3Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 09, 2010, 10:00AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Silver Solo Dance

2010 May Day Open

Pre-Silver Solo Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.21Kameron Wong, Washington FSC3.0
2.12Rachel Bryce, Washington FSC3.0
3.33Cara Dudley, Washington FSC6.0
   Kristina Shah, Univ of Delaware FSCWithdrawn

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 09:19AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Silver Solo Dance

2010 May Day Open

Pre-Silver Solo Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Rachel Bryce, Washington FSC121213/1 1.0
2.Kameron Wong, Washington FSC212125/2 2.0
3.Cara Dudley, Washington FSC333335/3 3.0
 Kristina Shah, Univ of Delaware FSC      Withdrawn 

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeJudith ReinerArlington VA
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Lynn Goldman *Austin TX
Judge 2Joan I BurnsMillbrae CA
Judge 3Eric T HamptonMarquette MI
Judge 4Marie PearceAtlanta GA
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 09:19AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Pre-Silver Solo Dance

2010 May Day Open

Pre-Silver Solo Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Kameron Wong, Washington FSC212113/1 1.0
2.Rachel Bryce, Washington FSC131224/2 2.0
3.Cara Dudley, Washington FSC323335/3 3.0
 Kristina Shah, Univ of Delaware FSC      Withdrawn 

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeJudith ReinerArlington VA
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Lynn Goldman *Austin TX
Judge 2Joan I BurnsMillbrae CA
Judge 3Eric T HamptonMarquette MI
Judge 4Marie PearceAtlanta GA
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 09:19AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Silver Solo Dance

2010 May Day Open

Silver Solo Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.11Bradley Lawrence, Washington FSC2.0
2.22Britany Dowd, Washington FSC4.0
3.33Anna Tyrlik, Washington FSC6.0
4.44Andrea Petak, Washington FSC8.0

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 09:04AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Silver Solo Dance

2010 May Day Open

Silver Solo Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Bradley Lawrence, Washington FSC212113/1 1.0
2.Britany Dowd, Washington FSC141423/2 2.0
3.Anna Tyrlik, Washington FSC324334/3 3.0
4.Andrea Petak, Washington FSC433243/3 4.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeJudith ReinerArlington VA
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Lynn Goldman *Austin TX
Judge 2Joan I BurnsMillbrae CA
Judge 3Eric T HamptonMarquette MI
Judge 4Marie PearceAtlanta GA
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 09:04AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Silver Solo Dance

2010 May Day Open

Silver Solo Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Bradley Lawrence, Washington FSC111115/1 1.0
2.Britany Dowd, Washington FSC222225/2 2.0
3.Anna Tyrlik, Washington FSC333434/3 3.0
4.Andrea Petak, Washington FSC444345/4 4.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeJudith ReinerArlington VA
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Lynn Goldman *Austin TX
Judge 2Joan I BurnsMillbrae CA
Judge 3Eric T HamptonMarquette MI
Judge 4Marie PearceAtlanta GA
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 09:04AM (Competition local time)

2010 May Day Open: Special Olympic Freeskate 1

2010 May Day Open

Special Olympic Freeskate 1

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Harris Littman111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy H BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2John P O'ConnorPhiladelphia PA
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Beverly R KimesAlexandria VA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 03:20PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Special Olympic Freeskate 2

2010 May Day Open

Special Olympic Freeskate 2

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Monica Evans, Gardens FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy H BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantAndy PlaskyCheltonham PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2John P O'ConnorPhiladelphia PA
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Beverly R KimesAlexandria VA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 03:21PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Special Olympic Level 2

2010 May Day Open

Special Olympic Level 2

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Monica Evans, Gardens FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy H BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantRose A YinglingRed Lion PA
Judge 1Barbara A KapinusHyattsville MD
Judge 2John P O'ConnorPhiladelphia PA
Judge 3Wendelyn R JonesEllicott City MD
Judge 4Beverly R KimesAlexandria VA
Judge 5Anne M WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 08, 2010, 03:19PM (Competition local time)

2010 May Day Open: Tots Girls Free Skate

2010 May Day Open

Tots Girls Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Allison Butler, Ice Works SC132224/2 
2.Kylie Bulger, Bowie FSC211333/2TO 10
3.Jennica Son, Columbia FSC423113/2TO 11
4.Shreya Arun, Columbia FSC344445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeRichard J PerezMountain Veiw CA
Assistant Referee  
AccountantJoanne E Nipple*Harrisburg PA
Judge 1Nancy H BizzanoDelano MN
Judge 2Joan I BurnsMillbrae CA
Judge 3Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 4Eric T HamptonMarquette MI
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Fri, May 07, 2010, 08:21AM (Competition local time)