May Day Open: Adult Artisitc

May Day Open

Adult Artisitc

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Angela Smith, Atlanta FSC1113/1 
2.Julie Davi, Richmond FSC2223/2 
3.Corina Zapata, Gardens FSC3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Betsy HauckWashington, DC
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 3Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 03:24PM (Competition local time)

May Day Open: Adult Bronze/Silver Spins

May Day Open

Adult Bronze/Silver Spins

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Wendy Sanders, Gardens FSC1113/1 
2.Sherie Bauman, Gardens FSC2232/2 
3.Dorothy Zukor, Gardens FSC3323/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Wendelyn JonesEllicott City, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 10:07AM (Competition local time)

May Day Open: Adult Silver Ladies

May Day Open

Adult Silver Ladies

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Helga Yang, Philadelphia SC & HS1113/1 
2.Deann Clanton, Central Virginia SC3222/2 
3.Dorothy Zukor, Gardens FSC2342/3 
4.Sherie Bauman, Gardens FSC4452/4 
5.Catherine Lee, Gardens FSC5533/5 
6.Wendy Sanders, Gardens FSC6663/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Betsy HauckWashington, DC
Judge 2Elizabeth JacksonWoodbridge, VA
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 11:25AM (Competition local time)

May Day Open: Basic Skills- 3

May Day Open

Basic Skills- 3

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Tamsyn Mackey, Ice World1113/1 
 Allison Lyons, Columbia FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 08:29AM (Competition local time)

May Day Open: Basic Skills 5

May Day Open

Basic Skills 5

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Mauriana Dorsch, Center Ice and Blades...1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonsBroadland, VA
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 08:29AM (Competition local time)

May Day Open: Basic Skills 6

May Day Open

Basic Skills 6

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Samantha West, Kettler Capitals Iceplex1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 08:28AM (Competition local time)

May Day Open: Basic Skills 8

May Day Open

Basic Skills 8

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Georgia Hazel, Kettler Capitals Iceplex1122/1 
2.Kelsey Gilbert, Columbia FSC2213/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 08:29AM (Competition local time)

May Day Open: Basic Skills Program Event 3

May Day Open

Basic Skills Program Event 3

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Megan Zeng, Rockville Figure Skat...1113/1 
2.Tamsyn Mackey, Ice World3222/2 
3.Madison Kracke, Ashburn Ice House2333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 08:57AM (Competition local time)

May Day Open: Basic Skills Program Event 4

May Day Open

Basic Skills Program Event 4

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Kaitlyn Chuang, Individual Member1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonsBroadland, VA
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 08:56AM (Competition local time)

May Day Open: Basic Skills Program Event 5

May Day Open

Basic Skills Program Event 5

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Sasha Balderrama, Rockville Figure Skat...1113/1 
2.Mauriana Dorsch, Center Ice and Blades...2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 08:55AM (Competition local time)

May Day Open: Basic Skills Program Event 6- Group A

May Day Open

Basic Skills Program Event 6- Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Sophia Kaplunovich, Rockville Ice Arena1113/1 
2.Samantha West, Kettler Capitals Iceplex2223/2 
3.Brooke Weinig, Gardens FSC3432/3 
4.Caroline Smolen, Columbia FSC4343/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 09:07AM (Competition local time)

May Day Open: Basic Skills Program Event 6- Group B

May Day Open

Basic Skills Program Event 6- Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Ava Dorn, Ashburn Ice House2112/1 
2.Gabrielle Walls, Columbia FSC1223/2 
3.Alison Rowan, Washington Figure Ska...3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 09:13AM (Competition local time)

May Day Open: Basic Skills Program Event 8

May Day Open

Basic Skills Program Event 8

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Georgia Hazel, Kettler Capitals Iceplex2112/1 
2.Kelsey Gilbert, Columbia FSC1223/2 
3.Elyana Furman, Rockville Figure Skat...3333/3 
4.Neena Sengupta, Columbia FSC4443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 09:48AM (Competition local time)

May Day Open: Bronze Solo Dance

May Day Open

Bronze Solo Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.11Amy Griffiths, GARDENS FSC2.0
2.32Olivia Dorsch, Center Ice and Blades...5.0
3.24Olivia Mascatello, Washington FSC6.0
4.43Ashby Amory, University of Delawar...7.0

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 06:20PM (Competition local time)

May Day Open: Bronze Solo Dance

May Day Open

Bronze Solo Dance

Standings for the First Dance

PlaceName123Maj.Tie Br.FP
1.Amy Griffiths, GARDENS FSC1113/1 1.0
2.Olivia Mascatello, Washington FSC4222/2 2.0
3.Olivia Dorsch, Center Ice and Blades...3333/3 3.0
4.Ashby Amory, University of Delawar...2443/4 4.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeHazel WecalDenver, CO
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonsBroadland, VA
Judge 1Barbara BuchBaltimore, MD
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 06:20PM (Competition local time)

May Day Open: Bronze Solo Dance

May Day Open

Bronze Solo Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName123Maj.Tie Br.FP
1.Amy Griffiths, GARDENS FSC1113/1 1.0
2.Olivia Dorsch, Center Ice and Blades...2223/2 2.0
3.Ashby Amory, University of Delawar...3333/3 3.0
4.Olivia Mascatello, Washington FSC4443/4 4.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeHazel WecalDenver, CO
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonsBroadland, VA
Judge 1Barbara BuchBaltimore, MD
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 06:20PM (Competition local time)

May Day Open: Free skate 1- Compulsory Moves- Group A

May Day Open

Free skate 1- Compulsory Moves- Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Elizabeth Smolen, Columbia FSC1223/2 
2.Mia Bruder, Hershey FSC2312/2 
3.Kayley Kershner, On the Ice3133/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonsBroadland, VA
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 08:41AM (Competition local time)

May Day Open: Free skate 1- Compulsory Moves- Group B

May Day Open

Free skate 1- Compulsory Moves- Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Gwynneth Stoudt, Central PA FSC1113/1 
2.Madeline Olek, Gardens FSC2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 08:42AM (Competition local time)

May Day Open: Free skate 1 Program Event - Group A

May Day Open

Free skate 1 Program Event - Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Lillian Hoehl, Columbia FSC1132/1 
2.Kayley Kershner, On the Ice3212/2TOM 3
3.Olivia Avrashov, Ashburn Ice House2322/2TOM 4
4.Julia Suchkova, Ashburn Ice House4443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonsBroadland, VA
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 09:46AM (Competition local time)

May Day Open: Free skate 1 Program Event - Group B

May Day Open

Free skate 1 Program Event - Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Avonley Nguyen, Ashburn Ice House Fre...1113/1 
2.Elizabeth Smolen, Columbia FSC2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 10:33AM (Competition local time)

May Day Open: Free skate 1 Program Event - Group C

May Day Open

Free skate 1 Program Event - Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Rachael Keenan, Ashburn Ice House1212/1 
2.Mia Bruder, Hershey FSC2123/2 
3.Allegra Ravitz, Rockville Figure Skat...3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 10:34AM (Competition local time)

May Day Open: Free skate 1 Program Event - Group D

May Day Open

Free skate 1 Program Event - Group D

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Jenny Yazlovsky, Rockville Figure Skat...1113/1 
2.Gwynneth Stoudt, Central PA FSC2232/2 
3.Raaya Khleif, Columbia FSC3323/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonsBroadland, VA
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 10:20AM (Competition local time)

May Day Open: Free skate 2 Program Event

May Day Open

Free skate 2 Program Event

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Kendall Angstadt, Washington FSC1212/1 
2.Mashi Molligoda, Richmond FSC2123/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 2Hazel WecalDenver, CO
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 10:22AM (Competition local time)

May Day Open: Free skate 3 Program Event

May Day Open

Free skate 3 Program Event

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Carly Roberts, Ashburn Ice House1113/1 
2.Masha Yazlovsky, Rockville Figure Skat...2223/2 
3.Emily Clevenger, Mount Vernon Recenter SS3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 2Hazel WecalDenver, CO
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 10:58AM (Competition local time)

May Day Open: Free skate 4 Program Event- Group A

May Day Open

Free skate 4 Program Event- Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Gabriella Quintero, Washington Figure Ska...1113/1 
2.Brianna Vl Trocki, Ashburn Ice House2223/2 
3.Emma Holt, American Academy FSC3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 2Hazel WecalDenver, CO
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 10:59AM (Competition local time)

May Day Open: Free skate 4 Program Event- Group B

May Day Open

Free skate 4 Program Event- Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Elizabeth Sidelnikov, Washington FSC1212/1 
2.Abby Fox, Washington FSC3122/2 
3.Katerina Kasatkin, Ice House Hackensack2333/3 
4.Samantha Green, Washington FSC4443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonsBroadland, VA
Judge 1Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 2Hazel WecalDenver, CO
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 11:00AM (Competition local time)

May Day Open: Free skate 4 Program Event- Group C

May Day Open

Free skate 4 Program Event- Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Lauren Mohan, Ashburn Ice House1113/1 
2.Carly Bowman, Frederick Figure Skat...2223/2 
3.Julie Smith, Gardens FSC3333/3 
 Alexandra Dressel, Ashburn Ice House    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonsBroadland, VA
Judge 1Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 2Hazel WecalDenver, CO
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 11:04AM (Competition local time)

May Day Open: Free skate 5 Program Event

May Day Open

Free skate 5 Program Event

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Paulina Brovkin, Rockville Figure Skat...1113/1 
2.Hailey Lat, Washington FSC2223/2 
3.Lilah Blount, Central Virginia Skat...3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLynn Goldman*Austin, TX
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Lynn Goldman*Austin, TX
Judge 2Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 3Judith ReinerArlington, VA
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 11:06AM (Competition local time)

May Day Open: Free skate 6 Program Event- Group A

May Day Open

Free skate 6 Program Event- Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Isabella Quintero, Washington FSC1113/1 
2.Melanie Depamphilis, Washington FSC2223/2 
3.Autumn Weinig, Gardens FSC of MD3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLynn Goldman*Austin, TX
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonsBroadland, VA
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 3Judith ReinerArlington, VA
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 11:07AM (Competition local time)

May Day Open: Free skate 6 Program Event- Group B

May Day Open

Free skate 6 Program Event- Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Michelle Bendersky, Rockville FSC1113/1 
2.Vanessa Wong, Rockville FSC2322/2 
3.Jenni West, Washington FSC3233/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLynn Goldman*Austin, TX
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 3Judith ReinerArlington, VA
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 11:13AM (Competition local time)

May Day Open: Gold Solo Dance

May Day Open

Gold Solo Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.31Paige Ditoppa, CENTER ICE & BLADES O...4.0
2.22Keren Ribansky, Princeton SC4.0
3.13Sabrina Begley, Washington FSC4.0
4.44Claire Miller, Baltimore FSC8.0

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 08:19PM (Competition local time)

May Day Open: Gold Solo Dance

May Day Open

Gold Solo Dance

Standings for the First Dance

PlaceName123Maj.Tie Br.FP
1.Sabrina Begley, Washington FSC3112/1 1.0
2.Keren Ribansky, Princeton SC1232/2TOM 32.0
3.Paige Ditoppa, CENTER ICE & BLADES O...2422/2TOM 43.0
4.Claire Miller, Baltimore FSC4343/4 4.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeHazel WecalDenver, CO
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Barbara BuchBaltimore, MD
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 08:19PM (Competition local time)

May Day Open: Gold Solo Dance

May Day Open

Gold Solo Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName123Maj.Tie Br.FP
1.Paige Ditoppa, CENTER ICE & BLADES O...1312/1 1.0
2.Keren Ribansky, Princeton SC2223/2 2.0
3.Sabrina Begley, Washington FSC3133/3 3.0
4.Claire Miller, Baltimore FSC4443/4 4.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeHazel WecalDenver, CO
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Barbara BuchBaltimore, MD
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 08:19PM (Competition local time)

May Day Open: Intermediate TT

May Day Open

Intermediate TT

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Lynette Carroll, SCNV1113/1 
2.Alexis Finks, Columbia FSC2223/2 
3.Hannah Diedrich, Bowie FSC3432/3 
4.Kara Matsumoto, Washington FSC4352/4 
5.Rachel Updegrove, Columbia FSC5543/5 
 Jolly Dieu, SCNV    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Betsy HauckWashington, DC
Judge 2Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 3Constance PovichWashington, DC
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 07:57PM (Competition local time)

May Day Open: Intermediate/Novice Artisitc

May Day Open

Intermediate/Novice Artisitc

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Audrey Marek, Washington FSC122113/1 
2.Alexis Finks, Columbia FSC211225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Betsy HauckWashington, DC
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 3Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 4Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 5Constance PovichWashington, DC
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 03:23PM (Competition local time)

May Day Open: Juvenile Artistic

May Day Open

Juvenile Artistic

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Lucy Levinson, SCNV1113/1 
2.Hannah Schlesinger, Skating Club of Wilmi...4322/3TO 9
3.Anna Teutsch, SCNV5232/3TO 10
4.Rachel Brozina, Philadelphia SC & HS3443/4 
5.Naomi Tinkelman, Gardens FSC2562/5 
6.Erin Dobyns, Bowie FSC6653/6 
7.Meghan Donaldson, SCNV7773/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Betsy HauckWashington, DC
Judge 2Elizabeth JacksonWoodbridge, VA
Judge 3Constance PovichWashington, DC
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 03:05PM (Competition local time)

May Day Open: Juvenile Compulsory Moves

May Day Open

Juvenile Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Kyia Futrell, Gardens FSC111124/1 
2.Jordan Cribb, Washington FSC222215/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJudith ReinerArlington, VA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Anne WhiteAnnapolis, MD
Judge 2Sharon YinAshbourn, VA
Judge 3Elizabeth JacksonWoodbridge, VA
Judge 4Laura MurphyWooster, OH
Judge 5Constance PovichWashington, DC
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 03:58PM (Competition local time)

May Day Open: Juvenile Jumps

May Day Open

Juvenile Jumps

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Kayla Koski, Ice Club of Baltimore2112/1 
2.Eileen Soeu, Washington FSC1223/2 
3.Naomi Tinkelman, Gardens FSC3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 3Wendelyn JonesEllicott City, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 08:02AM (Competition local time)

May Day Open: Juvenile Spins

May Day Open

Juvenile Spins

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Kayla Koski, Ice Club of Baltimore1122/1 
2.Sydney Behling, Gardens FSC2213/2 
3.Anna Berghuis, Baltimore FSC3532/3 
4.Kyia Futrell, Gardens FSC4443/4 
5.Naomi Tinkelman, Gardens FSC5353/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 2Constance PovichWashington, DC
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 11:03AM (Competition local time)

May Day Open: No Test A Girls- Group D

May Day Open

No Test A Girls- Group D

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Meghan Schaefer, Washington FSC2312/2TO 6
2.Madhumitha Ramaswamy, Frederick FSC1422/2TO 7
3.Jessica Green, Baltimore FSC3632/3 
4.Julia Versace, Washington Figure Ska...6142/4 
5.Lily Epler, Central Pennsylvania FSC5272/5TOM 7
6.Jenna Johnson, Columbia FSC7552/5TOM 10
7.Samantha Ng, SCNV4762/6 
8.Reilly Tickle, Kettler Capitals Iceplex8883/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJudith ReinerArlington, VA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 10:04AM (Competition local time)

May Day Open: No Test A Girls- Group A

May Day Open

No Test A Girls- Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Isabella Welby, Triangle FSC3112/1 
2.Becky Schlesinger, Washington FSC1422/2TOM 3
3.Madison Dove, Hershey FSC2232/2TOM 4
4.Alena Ottley, Washington FSC4642/4 
5.Jennica Son, Columbia FSC7552/5 
6.Carina Rosenbaum, WFSC6363/6 
7.Shreya Arun, Columbia FSC5773/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 2Constance PovichWashington, DC
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 09:01AM (Competition local time)

May Day Open: No Test A Girls- Group B

May Day Open

No Test A Girls- Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Emma Gunter, Washington FSC1312/1 
2.Beatriz Olivares, Washington FSC3122/2 
3.Evan Israel, Washington FSC4433/4 
4.Sofia Huang, Ashburn Ice House2553/5 
5.Megan Lydon, Columbia FSC5642/5 
6.Willow Nester, Hershey FSC6263/6 
7.Allison Chen, Columbia FSC7773/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJudith ReinerArlington, VA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 09:22AM (Competition local time)

May Day Open: No Test A Girls- Group C

May Day Open

No Test A Girls- Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Abigail Markel, Richmond FSC2112/1 
2.Claire Roth, SCNV1242/2 
3.Bella Cavagna, Gardens FSC4322/3 
4.Julia Yoon, Columbia FSC3472/4 
5.Molly Mcateer, Bowie FSC5533/5 
6.Victoria Peace, Washington FSC6653/6 
7.Emily Wang, SCNV7763/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJudith ReinerArlington, VA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 09:43AM (Competition local time)

May Day Open: No Test A Girls- Group E

May Day Open

No Test A Girls- Group E

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Jessica Dahl, Washington FSC1212/1 
2.Jane Peterson, Columbia FSC3522/3 
3.Kaylee Moody, Frederick FSC5142/4TOM 5
4.Nazrin Garibova, SCNV2472/4TOM 6
5.Jennifer Peterson, Columbia FSC6352/5 
6.Sophie Pauly, Ashburn Ice House4663/6 
7.Monica Kavathekar, Hershey FSC7733/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 2Constance PovichWashington, DC
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 10:47AM (Competition local time)

May Day Open: No Test B Girls

May Day Open

No Test B Girls

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Maria Lee, Gardens FSC1113/1 
2.Lucy Kriner, Gardens FSC2322/2 
3.Julia Shin, Washington FSC3432/3 
4.Ladan Nemati, Washington FSC4243/4 
5.Eden Kebede, Columbia FSC5553/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 2Constance PovichWashington, DC
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 08:41AM (Competition local time)

May Day Open: No Test Compulsory Moves

May Day Open

No Test Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Camille Beck, Washington FSC1412/1 
2.Lucy Kriner, Gardens FSC2223/2 
3.Melissa Brown, Gardens FSC3532/3 
4.Maria Lee, Gardens FSC4143/4 
5.Lindsay Park, SCNV5353/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonsBroadland, VA
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 3Wendelyn JonesEllicott City, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 08:17AM (Competition local time)

May Day Open: No Test Girls A- Froup F

May Day Open

No Test Girls A- Froup F

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Kelsey Mckenzie, Washington FSC1412/1 
2.Samantha Lamb, Washington FSC2223/2 
3.Seryn Rathmann, Bowie FSC3133/3 
4.Orlandi Novak, Columbia FSC4372/4 
5.Rose Glenn, Columbia FSC5553/5 
6.Rachel Wiley, Washington FSC6842/6TOM 10
7.Priscilla Yau, Gardens FSC7662/6TOM 12
8.Taylor Rezeppa, Columbia FSC8783/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 2Constance PovichWashington, DC
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 11:14AM (Competition local time)

May Day Open: No Test/Tots Jump

May Day Open

No Test/Tots Jump

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Priscilla Yau, Gardens FSC1113/1 
2.Lindsay Park, SCNV3323/3 
3.Gwynneth Stoudt, Central PA FSC2432/3 
4.Justine Asman, SCNV4243/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 3Wendelyn JonesEllicott City, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 09:03AM (Competition local time)

May Day Open: No Test/Tots Spins

May Day Open

No Test/Tots Spins

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Ellen Carrier, Washington FSC1113/1 
2.Victoria Peace, Washington FSC2242/2 
3.Reilly Tickle, Kettler Capitals Iceplex3333/3 
4.Lindsay Park, SCNV4423/4 
5.Mauriana Dorsch, Center Ice and Blades...5553/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 3Wendelyn JonesEllicott City, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 09:25AM (Competition local time)

May Day Open: Open Juvenile Girls

May Day Open

Open Juvenile Girls

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Joanne Oh, Frederick FSC1113/1 
2.Tia Dubois, Washington FSC2223/2 
3.Anna Berghuis, Baltimore FSC3362/3 
4.Emily Hautbois, SCNV4443/4 
5.Amanda Updegrove, Columbia FSC5652/5 
6.Naomi Tinkelman, Gardens FSC6572/6 
7.Erin Dobyns, Columbia FSC7733/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 07:27PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Bronze Solo Dance

May Day Open

Pre-Bronze Solo Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.11Jordan Mccreary, Gardens FSC2.0
2.22Katie Pavlick, Ice Works SC4.0

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 06:02PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Bronze Solo Dance

May Day Open

Pre-Bronze Solo Dance

Standings for the First Dance

PlaceName123Maj.Tie Br.FP
1.Jordan Mccreary, Gardens FSC1212/1 1.0
2.Katie Pavlick, Ice Works SC2123/2 2.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeHazel WecalDenver, CO
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Barbara BuchBaltimore, MD
Judge 2Barbara HollandColumbus, OH
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 06:02PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Bronze Solo Dance

May Day Open

Pre-Bronze Solo Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName123Maj.Tie Br.FP
1.Jordan Mccreary, Gardens FSC1212/1 1.0
2.Katie Pavlick, Ice Works SC2123/2 2.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeHazel WecalDenver, CO
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Barbara BuchBaltimore, MD
Judge 2Barbara HollandColumbus, OH
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 06:02PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Gold Solo Dance

May Day Open

Pre-Gold Solo Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.11Alexandra Bellotti, North Jersey FSC2.0
2.22Andrea Petak, Washington FSC4.0
3.34Erin Bold, SCNV7.0
4.53Katherine Kirk, Washington FSC8.0
5.45Lauren Carrig, Baltimore FSC9.0
6.66Stephanie Arrington, Washington FSC12.0
   Jenna Harrison, Park FSCWithdrawn

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 07:59PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Gold Solo Dance

May Day Open

Pre-Gold Solo Dance

Standings for the First Dance

PlaceName123Maj.Tie Br.FP
1.Alexandra Bellotti, North Jersey FSC1113/1 1.0
2.Andrea Petak, Washington FSC3422/3TO 92.0
3.Erin Bold, SCNV5232/3TO 103.0
4.Lauren Carrig, Baltimore FSC4343/4 4.0
5.Katherine Kirk, Washington FSC2553/5 5.0
6.Stephanie Arrington, Washington FSC6663/6 6.0
 Jenna Harrison, Park FSC    Withdrawn 

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeHazel WecalDenver, CO
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Barbara BuchBaltimore, MD
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 07:59PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Gold Solo Dance

May Day Open

Pre-Gold Solo Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName123Maj.Tie Br.FP
1.Alexandra Bellotti, North Jersey FSC1113/1 1.0
2.Andrea Petak, Washington FSC2223/2 2.0
3.Katherine Kirk, Washington FSC3443/4 3.0
4.Erin Bold, SCNV4352/4 4.0
5.Lauren Carrig, Baltimore FSC5533/5 5.0
6.Stephanie Arrington, Washington FSC6663/6 6.0
 Jenna Harrison, Park FSC    Withdrawn 

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeHazel WecalDenver, CO
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Barbara BuchBaltimore, MD
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 07:59PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Juvenile Artisitc

May Day Open

Pre-Juvenile Artisitc

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Regan Ellis, Gardens FSC1113/1 
2.Jenna Teplitzky, SCNV3233/3 
3.Madelyn Mcateer, Bowie FSC2342/3 
4.Jordan Long, Gardens FSC5453/5 
5.Emily Roesch, SCNV6522/5 
6.Mareike Van Wie, Skating Club of Wilmi...4663/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Constance PovichWashington, DC
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 12:26PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Juvenile Compulsory Moves

May Day Open

Pre-Juvenile Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Tia Dubois, Washington FSC1113/1 
2.Pritha Sandell, SCNV3323/3 
3.Regan Ellis, Gardens FSC2532/3 
4.Vanessa Jasiewicz, Center Ice & Blades o...4243/4 
5.Melissa Kuyumjian, Gardens FSC6452/5 
6.Danielle Herring, Washington FSC5663/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 2Constance PovichWashington, DC
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 08:51AM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Juvenile Girls- Group A

May Day Open

Pre-Juvenile Girls- Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Grace Regan, Triangle FSC2112/1 
2.Alexis Batayneh, Triangle FSC1232/2 
3.Katrina Jolly, Columbia FSC3422/3 
4.Kiera Clifford, White Rose FSC4553/5 
5.Meghan Guilfoyle, Washington FSC6382/6TOM 9
6.Ariel Mccoy, Bowie FSC5862/6TOM 11
7.Esther Xu, Columbia FSC9742/7 
8.Gabriella Marvaldi, SC of Southern New Je...8692/8 
9.Grace Rathbun, Atlanta FSC7993/9 
10.Faith Zaruba, Columbia FSC101073/10 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Betsy HauckWashington, DC
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Constance PovichWashington, DC
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 06:26PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Juvenile Girls- Group B

May Day Open

Pre-Juvenile Girls- Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Selene Guilfoyle, Washington FSC1212/1 
2.Sarah Rosso, Columbia FSC2132/2 
3.Amy Griffiths, GARDENS FSC3622/3 
4.Jimmi Nelson-Reid, Tidewater FSC4372/4 
5.Melissa Kuyumjian, Gardens FSC6842/6TOM 10
6.Maryelizabeth Rossignuolo, Penguin FSC5762/6TOM 11
7.Sydney Hall, SC of Southern New Je...7582/7 
8.Anna Seo, SCNV8952/8 
9.Jordan Cribb, Washington FSC9493/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 07:01PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Juvenile Jumps

May Day Open

Pre-Juvenile Jumps

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Grace Rathbun, Atlanta FSC2123/2 
2.Lucy Lapane, Richmond FSC1232/2 
3.Regan Ellis, Gardens FSC3412/3 
4.Morgan Albright, University of Delawar...4343/4 
5.Melissa Kuyumjian, Gardens FSC5553/5 
6.Vanessa Jasiewicz, Center Ice & Blades o...6672/6 
7.Jordan Long, Gardens FSC7763/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 2Constance PovichWashington, DC
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 09:16AM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Juvenile Spins

May Day Open

Pre-Juvenile Spins

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Tia Dubois, Washington FSC1113/1 
2.Grace Rathbun, Atlanta FSC2223/2 
3.Anna Seo, SCNV3342/3 
4.Lucy Lapane, Richmond FSC4532/4 
5.Vanessa Jasiewicz, Center Ice & Blades o...5462/5 
6.Regan Ellis, Gardens FSC6653/6 
7.Morgan Albright, University of Delawar...7782/7 
8.Melissa Kuyumjian, Gardens FSC8873/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 2Constance PovichWashington, DC
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 10:01AM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Juvenile/Juvenile Interpretive

May Day Open

Pre-Juvenile/Juvenile Interpretive

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Rachel Brozina, Philadelphia SC & HS211213/1 
2.Regan Ellis, Gardens FSC122134/2 
3.Anna Teutsch, Washington FSC734424/4TOM 13
4.Hannah Schlesinger, Washington FSC343644/4TOM 14
5.Grace Rathbun, Atlanta FSC569373/6TOM 14
6.Meghan Donaldson, Washington FSC855863/6TOM 16
7.Amy Griffiths, GARDENS FSC477584/7 
8.Jenna Teplitzky, SCNV686993/8*** TIE ***
8.Melissa Kuyumjian, Gardens FSC998753/8*** TIE ***
 Sally Stanley, Wissahickon SC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Betsy HauckWashington, DC
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 3Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 4Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 5Sharon YinAshbourn, VA
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 05:02PM (Competition local time)

May Day Open: Prelimianry Spins- Group B

May Day Open

Prelimianry Spins- Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Sally Stanley, Wissahickon SC1223/2 
2.Katherine Stout, Gardens FSC3313/3 
3.Emily Ennis, SCNV4132/3 
4.Mikayla Nester, Hershey FSC2452/4 
5.Pritha Sandell, SCNV5543/5 
6.Rachel Hong Fong, SCNV6663/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 3Wendelyn JonesEllicott City, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 10:03AM (Competition local time)

May Day Open: Preliminary Artisitc

May Day Open

Preliminary Artisitc

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Emily Ennis, SCNV1122/1 
2.Rachel Hong Fong, SCNV2213/2 
3.Charlotte Oreagan, Washington FSC3333/3 
4.Sammi Rosenberg, Washington FSC4443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Constance PovichWashington, DC
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 12:07PM (Competition local time)

May Day Open: Preliminary Compulsory Moves

May Day Open

Preliminary Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Sally Stanley, Wissahickon SC2123/2 
2.Megan Carlon, Washington FSC4512/4TO 10
3.Julie Sin, SCNV1482/4TO 13
4.Emily Ennis, SCNV3642/4TOM 7
5.Katherine Stout, Gardens FSC8352/5 
6.Rachel Hong Fong, SCNV6932/6TOM 9
7.Ashley Kim, Fairfax ice arena5862/6TOM 11
8.Mikayla Nester, Hershey FSC7273/7 
9.Olivia Dorsch, Center Ice and Blades...9693/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 3Wendelyn JonesEllicott City, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 08:49AM (Competition local time)

May Day Open: Preliminary Girls High- Group A

May Day Open

Preliminary Girls High- Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Montana Ignacio, Columbia FSC2112/1 
2.Megan Burghdorf, Hershey FSC1223/2 
3.Colleen Curto, Washington FSC3362/3 
4.Grace Stulman, Columbia FSC4532/4TOM 7
5.Amy Bruder, Hershey FSC7442/4TOM 8
6.Isabelle Hendricks, Washington FSC5752/5 
7.Ashley Jessen, SC of Southern New Je...6682/6 
8.Bailey Bane, SCNV8972/8 
9.Vanessa Jasiewicz, Center Ice & Blades o...9893/9 
 Maeve Hoffman, Washington FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 2Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 3Judith ReinerArlington, VA
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 04:04PM (Competition local time)

May Day Open: Preliminary Girls- High- Group B

May Day Open

Preliminary Girls- High- Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Katarina Kitarovic, Washington FSC2112/1 
2.Helen Feng, Washington FSC1322/2 
3.Julia Page, Washington FSC3233/3 
4.Sophia Kammann, Washington FSC5442/4 
5.Janie Wu, Washington FSC4652/5 
6.Regan Ellis, Gardens FSC6762/6 
7.Elizabeth Negrea, Columbia FSC7573/7 
 Hannah Vaughn, Central Virginia SC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 2Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 3Judith ReinerArlington, VA
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 04:28PM (Competition local time)

May Day Open: Preliminary Girls- High- Group C

May Day Open

Preliminary Girls- High- Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Achi Beebe, Washington FSC111214/1 
2.Hailey Jessen, SC of Southern New Je...342123/2 
3.Meredith Hart, SCNV225433/3TOM 7
4.Megan Carlon, Washington FSC433343/3TOM 9
5.Dominique Mickiewicz, Washington FSC564554/5 
6.Emily Smith, Central Virginia SC656665/6 
7.Julie Sin, SCNV777775/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 4Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 5Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 04:54PM (Competition local time)

May Day Open: Preliminary Girls High- Group D

May Day Open

Preliminary Girls High- Group D

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Emily Monaghan, Washington Figure Ska...211123/1 
2.Dana Jeschke, Hershey FSC122714/2 
3.Anne Roth, SCNV333463/3 
4.Morgan Albright, University of Delawar...664333/4 
5.Danielle Herring, Washington FSC758243/5TOM 11
6.Allison Fortney, Bowie FSC447853/5TOM 13
7.Schuyler Corrigan, SCNV586573/6 
8.Katie Buck, SC of Southern New Je...875683/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 4Ilana PrusockNew York, NY
Judge 5Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 05:18PM (Competition local time)

May Day Open: Preliminary Girls- High- Group E

May Day Open

Preliminary Girls- High- Group E

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Lucy Lapane, Richmond FSC2112/1 
2.Mia Angeli, Washington FSC1223/2 
3.Madelyn Mcateer, Bowie FSC4433/4 
4.Sally Stanley, Wissahickon SC6352/5TOM 8
5.Kiera Jeschke, Hershey FSC7542/5TOM 9
6.Jennifer Thomas, SCNV3663/6 
7.Pritha Sandell, SCNV5773/7 
8.Lisa Pyle, Tidewater FSC8883/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeIlana PrusockNew York, NY
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Constance PovichWashington, DC
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 05:57PM (Competition local time)

May Day Open: Preliminary Girls- Low

May Day Open

Preliminary Girls- Low

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Ava Duane, Philadelphia SC & HS1113/1 
2.Rachel Hong Fong, SCNV2422/2 
3.Emily Ennis, SCNV3333/3 
4.Sammi Rosenberg, Washington FSC4252/4 
5.Allison Jones, Washington FSC5543/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Betsy HauckWashington, DC
Judge 2Constance PovichWashington, DC
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 03:39PM (Competition local time)

May Day Open: Preliminary High Boys

May Day Open

Preliminary High Boys

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Ken Mikawa, Richmond FSC2112/1 
2.Ryan Dunk, Baltimore FSC1223/2 
3.Chase Donelson, Chesapeake FSC3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Constance PovichWashington, DC
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 11:38AM (Competition local time)

May Day Open: Preliminary Jumps

May Day Open

Preliminary Jumps

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Emily Ennis, SCNV2132/2TO 6
2.Megan Carlon, Washington FSC1522/2TO 8
3.Sally Stanley, Wissahickon SC3412/3 
4.Rachel Hong Fong, SCNV4243/4 
5.Mikayla Nester, Hershey FSC5353/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 3Wendelyn JonesEllicott City, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 09:15AM (Competition local time)

May Day Open: Preliminary Solo Dance

May Day Open

Preliminary Solo Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.11Madison Minchin, Ice Works SC2.0

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 05:53PM (Competition local time)

May Day Open: Preliminary Solo Dance

May Day Open

Preliminary Solo Dance

Standings for the First Dance

PlaceName123Maj.Tie Br.FP
1.Madison Minchin, Ice Works SC1113/1 1.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeHazel WecalDenver, CO
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Barbara BuchBaltimore, MD
Judge 2Barbara HollandColumbus, OH
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 05:53PM (Competition local time)

May Day Open: Preliminary Solo Dance

May Day Open

Preliminary Solo Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName123Maj.Tie Br.FP
1.Madison Minchin, Ice Works SC1113/1 1.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeHazel WecalDenver, CO
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Barbara BuchBaltimore, MD
Judge 2Barbara HollandColumbus, OH
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 05:53PM (Competition local time)

May Day Open: Preliminary Spins- Group A

May Day Open

Preliminary Spins- Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Julie Sin, SCNV1142/1 
2.Megan Carlon, Washington FSC2213/2 
3.Colleen Curto, Washington FSC3323/3 
4.Amy Bruder, Hershey FSC4433/4 
5.Ashley Kim, Fairfax ice arena5572/5 
6.Ava Duane, Philadelphia SC & HS6653/6 
7.Olivia Dorsch, Center Ice and Blades...7763/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 2Constance PovichWashington, DC
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 09:54AM (Competition local time)

May Day Open: Preliminary TT

May Day Open

Preliminary TT

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Charlotte Oreagan, Washington FSC1113/1 
 Abby Hartley, Washington FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Betsy HauckWashington, DC
Judge 2Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 3Constance PovichWashington, DC
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 07:37PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Preliminary Artisitc- Group A

May Day Open

Pre-Preliminary Artisitc- Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Justine Asman, SCNV3112/1 
2.Victoria Peace, Washington FSC2223/2 
3.Olivia Dorsch, Center Ice and Blades...1432/3 
4.Natasha Novak, Tidewater FSC5342/4 
5.Abby Fox, Washington FSC4652/5 
6.Camille Beck, Washington FSC6563/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonsBroadland, VA
Judge 1Betsy HauckWashington, DC
Judge 2Elizabeth JacksonWoodbridge, VA
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 11:39AM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Preliminary Artisitc- Group B

May Day Open

Pre-Preliminary Artisitc- Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Christine Lightfoot, Richmond FSC211133/1 
2.Katana Negley, SCNV132313/2 
3.Kendall Clairmont, Columbia FSC345223/3 
4.Brady White, Washington FSC423445/4 
5.Reilly Tickle, Kettler Capitals Iceplex554654/5 
6.Melissa Brown, Gardens FSC666565/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Elizabeth JacksonWoodbridge, VA
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 12:08PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Preliminary Boys

May Day Open

Pre-Preliminary Boys

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Nicholas Howe, SC of North Carolina1113/1 
2.Brady White, Washington FSC4222/2 
3.Russell Sparks, SCNV2432/3TOM 5
4.Aidan Brown, Columbia FSC3342/3TOM 6

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Constance PovichWashington, DC
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 11:37AM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Preliminary Compulsory Moves

May Day Open

Pre-Preliminary Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Katana Negley, SCNV1223/2 
2.Nazrin Garibova, SCNV2132/2 
3.Ava Duane, Philadelphia SC & HS4312/3 
4.Skye Sellman, Washington FSC3542/4 
5.Willow Nester, Hershey FSC5453/5 
6.Payton Hadley, University of Delawar...6663/6 
 Scarlett Granger, Washington FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 2Constance PovichWashington, DC
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 08:37AM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Preliminary Girls- Group A

May Day Open

Pre-Preliminary Girls- Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Lillian Crocker, Richmond FSC1113/1 
2.Jennifer Varghese, Washington FSC2262/2 
3.Heather Stry, University of Delawar...3333/3 
4.Catherine Klaff, Reston Skating Academy4443/4 
5.Michelle Du, Washington FSC5523/5 
6.Cherri Chen, Washington FSC6672/6 
7.Jamie Lee, Columbia FSC7952/7 
8.Natasha Novak, Tidewater FSC9782/8TOM 15
9.Katie Tincher, Columbia FSC8892/8TOM 16
 Kyria Windsor, Columbia FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Anna CtvrtnicekKettering, OH
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 12:00PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Preliminary Girls- Group B

May Day Open

Pre-Preliminary Girls- Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Ashley Kim, Fairfax ice arena1212/1 
2.Payton Hadley, University of Delawar...3422/3TO 9
3.Jennah Tihami, Washington FSC2362/3TO 11
4.Madalyn Knoettner, SC of Wilmington4632/4 
5.Madeline Martin, Washington FSC5172/5TOM 6
6.Jnng-Hyeon Lee, Washington FSC7542/5TOM 9
7.Samara Kass, Washington FSC6752/6 
8.Olivia Dorsch, Center Ice and Blades...8883/8 
 Molly Cesanek, Washington FSC    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Anna CtvrtnicekKettering, OH
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 12:26PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Preliminary Girls- Group C

May Day Open

Pre-Preliminary Girls- Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Scarlett Granger, Washington FSC1113/1 
2.Kendall Clairmont, Columbia FSC2832/3 
3.Haley King, Washington FSC4362/4*** TIE ***
3.Katana Negley, SCNV3642/4*** TIE ***
5.Victoria Kartseva, Washington FSC5523/5 
6.Siobhan Lim, SCNV6452/5 
7.Claire Myers, Richmond FSC7273/7 
8.Caroline Katzman, Washington FSC8982/8 
9.Shannon Connelly, Bowie FSC9793/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia, PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Anna CtvrtnicekKettering, OH
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 12:47PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Preliminary Girls- Group D

May Day Open

Pre-Preliminary Girls- Group D

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Samantha Miller, Washington FSC124313/2TOM 4
2.Mina Grace Larraquel, Washington FSC341223/2TOM 5
3.Ellie Milewski, Washington Figure Ska...213534/3 
4.Mckenna Schindler, Columbia FSC532444/4 
5.Christine Lightfoot, Richmond FSC457163/5 
6.Arielle Eisen, Richmond FSC666754/6 
7.Alison Filbey, SCNV785674/7 
8.Margaret Chen, SCNV878885/8 
9.Natalie Offenberg, Columbia FSC999995/9 
 Simone Stpaul, Bowie FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJudith ReinerArlington, VA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Constance PovichWashington, DC
Judge 4Hazel WecalDenver, CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 03:05PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Preliminary Girls- Group E

May Day Open

Pre-Preliminary Girls- Group E

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sydney Rowe, Washington FSC143234/3TOM 9
2.Lauretta Shearman, Columbia FSC234324/3TOM 10
3.Stella Lee, SCNV366113/3 
4.Katherine Stout, Gardens FSC411445/4 
5.Skye Sellman, Washington FSC622773/6TOM 10
6.Cayley Thacker, Washington FSC775563/6TOM 16
7.Lindsey Lozoskie, Washington FSC597693/7 
8.Leah Odom, SCNV888984/8 
9.Mikayla Nester, Hershey FSC959853/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJudith ReinerArlington, VA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Constance PovichWashington, DC
Judge 4Hazel WecalDenver, CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 03:30PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Preliminary Jumps

May Day Open

Pre-Preliminary Jumps

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Katana Negley, SCNV1152/1 
2.Samantha Lamb, Washington FSC4212/2 
3.Olivia Dorsch, Center Ice and Blades...3323/3 
4.Katherine Stout, Gardens FSC2443/4 
5.Nazrin Garibova, SCNV5533/5 
6.Rachel Wiley, Washington FSC6762/6 
7.Willow Nester, Hershey FSC7682/7 
8.Julia Yoon, Columbia FSC8873/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 2Constance PovichWashington, DC
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 09:04AM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Preliminary Spins- Group A

May Day Open

Pre-Preliminary Spins- Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Lillian Crocker, Richmond FSC1113/1 
2.Alena Ottley, Washington FSC2223/2 
3.Chase Donelson, Chesapeake FSC3432/3 
4.Jennah Tihami, Washington FSC4352/4 
5.Evan Israel, Washington FSC5572/5 
6.Willow Nester, Hershey FSC6682/6 
7.Julia Yoon, Columbia FSC7842/7TOM 11
8.Jamie Lee, Columbia FSC8762/7TOM 13

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 2Constance PovichWashington, DC
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 09:33AM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Preliminary Spins- Group B

May Day Open

Pre-Preliminary Spins- Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Scarlett Granger, Washington FSC1212/1 
2.Katana Negley, SCNV2422/2 
3.Nazrin Garibova, SCNV4532/4TO 12
4.Rachel Wiley, Washington FSC7342/4TO 14
5.Maria Lee, Gardens FSC5153/5 
6.Samantha Lamb, Washington FSC3663/6 
7.Leah Odom, SCNV6773/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 3Wendelyn JonesEllicott City, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 09:55AM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Preliminary TT

May Day Open

Pre-Preliminary TT

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Demetria Fortson, Columbia FSC1113/1 
2.Joanna Mcneilly, Columbia FSC2223/2 
3.Caroline Capo, Columbia FSC3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Betsy HauckWashington, DC
Judge 2Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 3Constance PovichWashington, DC
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 07:36PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Preliminary/Preliminary Footwork

May Day Open

Pre-Preliminary/Preliminary Footwork

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Vanessa Jasiewicz, Center Ice & Blades o...1212/1 
2.Madison Minchin, Ice Works SC2322/2 
3.Olivia Dorsch, Center Ice and Blades...3133/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJudith ReinerArlington, VA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Elizabeth JacksonWoodbridge, VA
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 05:38PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Preliminary/Preliminary Interpretive

May Day Open

Pre-Preliminary/Preliminary Interpretive

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Megan Carlon, Washington FSC4112/1 
2.Kendall Clairmont, Columbia FSC6222/2 
3.Julia Page, Washington FSC1362/3 
4.Olivia Dorsch, Center Ice and Blades...3842/4 
5.Ava Duane, Philadelphia SC & HS2553/5 
6.Chase Donelson, Chesapeake FSC5482/5 
7.Amy Bruder, Hershey FSC7733/7 
8.Arielle Eisen, Richmond FSC8692/8 
9.Alison Filbey, SCNV9973/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonsBroadland, VA
Judge 1Betsy HauckWashington, DC
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 3Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 04:38PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Silver Solo Dance

May Day Open

Pre-Silver Solo Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.21Emily Sacks, Central Virginia SC3.0
2.12Christine Lightfoot, Richmond FSC3.0

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 06:32PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Silver Solo Dance

May Day Open

Pre-Silver Solo Dance

Standings for the First Dance

PlaceName123Maj.Tie Br.FP
1.Christine Lightfoot, Richmond FSC1122/1 1.0
2.Emily Sacks, Central Virginia SC2213/2 2.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeHazel WecalDenver, CO
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Barbara BuchBaltimore, MD
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 06:32PM (Competition local time)

May Day Open: Pre-Silver Solo Dance

May Day Open

Pre-Silver Solo Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName123Maj.Tie Br.FP
1.Emily Sacks, Central Virginia SC1113/1 1.0
2.Christine Lightfoot, Richmond FSC2223/2 2.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeHazel WecalDenver, CO
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Barbara BuchBaltimore, MD
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 06:32PM (Competition local time)

May Day Open: Silver Solo Dance

May Day Open

Silver Solo Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.11Gabriela Morrell-Zucker, Washington FSC2.0
2.22Rachel Brozina, Philadelphia SC & HS4.0
3.35Alexandra Hayden, University of Delawar...8.0
4.54Madison Strauss, Richmond FSC9.0
5.46Vanessa Jasiewicz, Center Ice & Blades o...10.0
6.83Aidan Lorch-Liebel, University of Delawar...11.0
7.67Aleksandra Brittain, Flyers SC of South Je...13.0
8.78Kathy Stano, University of Delawar...15.0

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 07:26PM (Competition local time)

May Day Open: Silver Solo Dance

May Day Open

Silver Solo Dance

Standings for the First Dance

PlaceName123Maj.Tie Br.FP
1.Gabriela Morrell-Zucker, Washington FSC2112/1 1.0
2.Rachel Brozina, Philadelphia SC & HS3222/2 2.0
3.Alexandra Hayden, University of Delawar...1342/3 3.0
4.Vanessa Jasiewicz, Center Ice & Blades o...4433/4 4.0
5.Madison Strauss, Richmond FSC5553/5 5.0
6.Aleksandra Brittain, Flyers SC of South Je...6663/6 6.0
7.Kathy Stano, University of Delawar...7872/7 7.0
8.Aidan Lorch-Liebel, University of Delawar...8783/8 8.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeHazel WecalDenver, CO
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonsBroadland, VA
Judge 1Barbara BuchBaltimore, MD
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 07:26PM (Competition local time)

May Day Open: Silver Solo Dance

May Day Open

Silver Solo Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName123Maj.Tie Br.FP
1.Gabriela Morrell-Zucker, Washington FSC1122/1 1.0
2.Rachel Brozina, Philadelphia SC & HS2242/2 2.0
3.Aidan Lorch-Liebel, University of Delawar...7312/3 3.0
4.Madison Strauss, Richmond FSC4532/4 4.0
5.Alexandra Hayden, University of Delawar...5453/5 5.0
6.Vanessa Jasiewicz, Center Ice & Blades o...3682/6TOM 96.0
7.Aleksandra Brittain, Flyers SC of South Je...6862/6TOM 127.0
8.Kathy Stano, University of Delawar...8772/7 8.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeHazel WecalDenver, CO
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonsBroadland, VA
Judge 1Barbara BuchBaltimore, MD
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Laura MurphyWooster, OH
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 07:26PM (Competition local time)

May Day Open: Snowplow Sam

May Day Open

Snowplow Sam

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Tanya Trocki, Ashburn Ice House1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City, MD
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 15, 2011, 08:44AM (Competition local time)

May Day Open: Tot Girls- Group A

May Day Open

Tot Girls- Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Justine Asman, SCNV2112/1 
2.Ella Scherock, Columbia FSC3222/2 
3.Victoria Bush, Columbia FSC4332/3 
4.Megan Oria, Washington FSC1443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 2Constance PovichWashington, DC
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 08:23AM (Competition local time)

May Day Open: Tot Girls- Group B

May Day Open

Tot Girls- Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Olivia Peoples, Capital Clubhouse Ska...1122/1 
2.Ellen Carrier, Washington FSC3212/2 
3.Lauren Jones, SCNV2333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 2Constance PovichWashington, DC
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 13, 2011, 08:25AM (Competition local time)

May Day Open: Tots Compulsory Moves

May Day Open

Tots Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Megan Oria, Washington FSC2112/1 
2.Justine Asman, SCNV1223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie, PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton, MD
Judge 1Sharon YinAshbourn, VA
Judge 2Thomasina PalladinoLondonville, NY
Judge 3Wendelyn JonesEllicott City, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 08:35AM (Competition local time)

May Day Open: Tots/No Test Interpretive- Group B

May Day Open

Tots/No Test Interpretive- Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Mckenna Schindler, Columbia FSC1113/1 
2.Victoria Peace, Washington FSC2223/2 
3.Reilly Tickle, Kettler Capitals Iceplex3342/3 
4.Lucy Kriner, Gardens FSC4433/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJudith ReinerArlington, VA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Elizabeth JacksonWoodbridge, VA
Judge 2Laura MurphyWooster, OH
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 04:18PM (Competition local time)

May Day Open: Tots/NoTest Interpretive- Group A

May Day Open

Tots/NoTest Interpretive- Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Camille Beck, Washington FSC1113/1 
2.Megan Lydon, Columbia FSC2223/2 
3.Samantha Green, Washington FSC3333/3 
4.Mauriana Dorsch, Center Ice and Blades...4443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJudith ReinerArlington, VA
Assistant Referee  
AccountantAndy Plasky*Cheltenham, PA
Judge 1Elizabeth JacksonWoodbridge, VA
Judge 2Laura MurphyWooster, OH
Judge 3Anne WhiteAnnapolis, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 14, 2011, 03:57PM (Competition local time)