May Day Open Competition

Adult Artistic

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Helga Yang, Philadelphia SC and HS121114/1 
2.Mickey Bolek, Washington FSC212225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 2Hazel WecalDenver CO
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Karen SnoddyWilloughby OH
Judge 5Lynn GoldmanAustin TX
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 11:15AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Adult Bronze Jumps

May Day Open Competition

Adult Bronze Jumps

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Julie Smith, Gardens FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLynn GoldmanAustin TX
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Lynn GoldmanAustin TX
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda MD
Judge 3Laura MurphyWooster OH
Judge 4Megan RaymondBethesda MD
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:08AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Adult Bronze Moves in the Field

May Day Open Competition

Adult Bronze Moves in the Field

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ellen Delsole, Gardens FSC112123/1 
2.Debbie Smith, Gardens FSC221215/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLynn GoldmanAustin TX
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Lynn GoldmanAustin TX
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Laura MurphyWooster OH
Judge 4Megan RaymondBethesda MD
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:09AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Adult Pre Bronze/Bronze Free Skating

May Day Open Competition

Adult Pre Bronze/Bronze Free Skating

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Shelley Smith, Gardens FSC112123/1 
2.Christa Carignan, Washington FSC221215/2 
3.Mickey Bolek, Washington FSC343334/3 
4.Ellen Delsole, Gardens FSC434445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 2Laura MurphyWooster OH
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda MD
Judge 5Lynn GoldmanAustin TX
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:47AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Adult Silver Jumps

May Day Open Competition

Adult Silver Jumps

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sherie Bauman, Gardens FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLynn GoldmanAustin TX
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Lynn GoldmanAustin TX
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Laura MurphyWooster OH
Judge 4Megan RaymondBethesda MD
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:10AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Adult Silver Ladies Free Skating

May Day Open Competition

Adult Silver Ladies Free Skating

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Helga Yang, Philadelphia SC and HS111115/1 
2.Dorothy Zukor, Gardens FSC323223/2 
3.Julie Pittet, Baltimore FSC235334/3 
4.Wendy Sanders, Gardens FSC554443/4 
5.Sherie Bauman, Gardens FSC642554/5 
6.Catherine Lee, Gardens FSC466665/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLynn GoldmanAustin TX
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Lynn GoldmanAustin TX
Judge 2Ellyn KestnbaumBethesda MD
Judge 3Laura MurphyWooster OH
Judge 4Megan RaymondBethesda MD
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:32AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Adult Silver/Bronze Spins

May Day Open Competition

Adult Silver/Bronze Spins

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Wendy Sanders, Gardens FSC111214/1 
2.Sherie Bauman, Gardens FSC222125/2 
3.Dorothy Zukor, Gardens FSC333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Ellyn KestnbaumBethesda MD
Judge 4Karen SnoddyWilloughby OH
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 09:49AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Basic Skills 2 Elements

May Day Open Competition

Basic Skills 2 Elements

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Camille Wimberly, Columbia FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1John O'ConnorPhiladelphia PA
Judge 2Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Christalyn Trimilove 
Judge 5Sarah Yasemka 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 09:54AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Basic Skills 2 Program

May Day Open Competition

Basic Skills 2 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Maytal Zasler, Richmond FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Naomi Tinkleman 
Judge 5Sarah Yasemka 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:22AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Basic Skills 3 Program

May Day Open Competition

Basic Skills 3 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Nathalie Alexander, Columbia FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Naomi Tinkleman 
Judge 5Sarah Yasemka 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:23AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Basic Skills 4 Program

May Day Open Competition

Basic Skills 4 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ava Galitsky, Richmond FSC122113/1 
2.Sophie Lewis, Washington FSC211225/2 
3.Aaron Kulvatunyou, Washington FSC333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Naomi Tinkleman 
Judge 5Sarah Yasemka 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:24AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Basic Skills 5 Elements

May Day Open Competition

Basic Skills 5 Elements

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Josephine Wu, Gardens FSC1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 2Judy ReinerArlington VA
Judge 3Sarah Yasemka 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 09:53AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Basic Skills 5 Program

May Day Open Competition

Basic Skills 5 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Maia Zasler, Richmond FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy IidaIrving TX
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Nancy IidaIrving TX
Judge 2Olga UllmannStafford VA
Judge 3Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 4Rachel Jones 
Judge 5Christalyn Trimilove 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:38AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Basic Skills 6 Elements

May Day Open Competition

Basic Skills 6 Elements

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Clara Burnett, Charlottesville FSC211123/1 
2.Natacha Jacques, Charlottesville FSC122215/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy IidaIrving TX
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Nancy IidaIrving TX
Judge 2Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 5Naomi Tinkleman 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:16AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Basic Skills 6 Program

May Day Open Competition

Basic Skills 6 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Natacha Jacques, Charlottesville FSC111124/1 
2.Clara Burnett, Charlottesville FSC222215/2 
3.Mackenzie Howard333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy IidaIrving TX
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Nancy IidaIrving TX
Judge 2Olga UllmannStafford VA
Judge 3Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 4Rachel Jones 
Judge 5Christalyn Trimilove 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:40AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Basic Skills 7 Elements

May Day Open Competition

Basic Skills 7 Elements

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ava Suko, Gardens FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy IidaIrving TX
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Olga UllmannStafford VA
Judge 3Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 4Nancy IidaIrving TX
Judge 5Catherine HoranClifton VA
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:18AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Basic Skills 7 Program

May Day Open Competition

Basic Skills 7 Program

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Maddie Grace Moore, SC of North Carolina1113/1 
2.Ava Suko, Gardens FSC2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy IidaIrving TX
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 2Rachel Jones 
Judge 3Sarah Yasemka 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:38AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Basic Skills 8 Elements

May Day Open Competition

Basic Skills 8 Elements

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sophie Chung, Gardens FSC111115/1 
2.Brooke Fox, Gardens FSC222225/2 
 Starina Chang, NA      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy IidaIrving TX
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Olga UllmannStafford VA
Judge 3Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 4Nancy IidaIrving TX
Judge 5Catherine HoranClifton VA
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:19AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Basic Skills 8 Program - Group A

May Day Open Competition

Basic Skills 8 Program - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Starina Chang211114/1 
2.Lauren Currin, Richmond FSC122225/2 
3.Sophie Chung, Gardens FSC334334/3 
4.Caroline Mah, Columbia FSC443445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Megan RaymondBethesda MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 4Rachel Jones 
Judge 5Sarah Yasemka 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:57AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Basic Skills 8 Program - Group B

May Day Open Competition

Basic Skills 8 Program - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sophia Galitsky, Richmond FSC111115/1 
2.Elsa Curran, Richmond FSC222225/2 
3.Abigail Paredes333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Megan RaymondBethesda MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 4Rachel Jones 
Judge 5Christalyn Trimilove 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:55AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Bronze Solo Pattern Dance

May Day Open Competition

Bronze Solo Pattern Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.41Tiffany Wu, SC of Bridgewater5.0
2.14Molly Cesanek, Washington FSC5.0
3.33Ladan Nemati, Washington FSC6.0
4.52Fiona Cather, Gardens FSC7.0
5.25Meghan Campbell, Pond FSC7.0
6.66Jennifer Chang, SC of Morris12.0
7.87Cherri Chen, Washington FSC15.0
8.78Lucy Kriner, Gardens FSC15.0
9.99Elizabeth Noyes, Center Ice & Blades o...18.0
10.1010Adelaide Ponte Usdin, SC of New York20.0
   Lena Billos, Essex SC of NJWithdrawn

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 09:29AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Bronze Solo Pattern Dance

May Day Open Competition

Bronze Solo Pattern Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Molly Cesanek, Washington FSC124113/1 1.0
2.Meghan Campbell, Pond FSC353324/3 2.0
3.Ladan Nemati, Washington FSC431243/3TOM 63.0
4.Tiffany Wu, SC of Bridgewater242433/3TOM 74.0
5.Fiona Cather, Gardens FSC615665/6 5.0
6.Jennifer Chang, SC of Morris968573/7TOM 186.0
7.Lucy Kriner, Gardens FSC786783/7TOM 207.0
8.Cherri Chen, Washington FSC869854/8 8.0
9.Elizabeth Noyes, Center Ice & Blades o...51071093/9 9.0
10.Adelaide Ponte Usdin, SC of New York109109105/10 10.0
 Lena Billos, Essex SC of NJ      Withdrawn 

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 3Laura MurphyWooster OH
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 09:29AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Bronze Solo Pattern Dance

May Day Open Competition

Bronze Solo Pattern Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Tiffany Wu, SC of Bridgewater121225/2 1.0
2.Fiona Cather, Gardens FSC332135/3 2.0
3.Ladan Nemati, Washington FSC214343/3 3.0
4.Molly Cesanek, Washington FSC455413/4 4.0
5.Meghan Campbell, Pond FSC643665/6 5.0
6.Jennifer Chang, SC of Morris576775/7 6.0
7.Cherri Chen, Washington FSC767584/7 7.0
8.Lucy Kriner, Gardens FSC888855/8 8.0
9.Elizabeth Noyes, Center Ice & Blades o...9991094/9 9.0
10.Adelaide Ponte Usdin, SC of New York1010109105/10 10.0
 Lena Billos, Essex SC of NJ      Withdrawn 

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 3Laura MurphyWooster OH
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 09:29AM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 1 Compulsory Moves - Group A

May Day Open Competition

BS Freeskate 1 Compulsory Moves - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Valerie Watkins, Mount Vernon Recenter111115/1 
2.Dresden Mattingly, Richmond FSC222225/2 
3.Tanya Trocki, Ashburn Ice House333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1John O'ConnorPhiladelphia PA
Judge 2Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Christalyn Trimilove 
Judge 5Sarah Yasemka 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 09:57AM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 1 Compulsory Moves - Group B

May Day Open Competition

BS Freeskate 1 Compulsory Moves - Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Madeline Innis, Washington FSC1113/1 
2.Brooke Weinig, Gardens FSC3222/2 
3.Ana Coman, Gardens FSC2342/3 
4.Kenzie Macdoanld, Charlottesville FSC4433/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 2Judy ReinerArlington VA
Judge 3Sarah Yasemka 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 09:55AM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 1 Program - Group A

May Day Open Competition

BS Freeskate 1 Program - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Samantha Stern, Kettler Capitals Iceplex121114/1 
2.Nao Yamamoto, Ashburn Ice House312224/2 
3.Tanya Trocki, Ashburn Ice House233335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Megan RaymondBethesda MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 4Rachel Jones 
Judge 5Christalyn Trimilove 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 11:03AM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 1 Program - Group B

May Day Open Competition

BS Freeskate 1 Program - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Dresden Mattingly, Richmond FSC121114/1 
2.Ava Jiao, Washington FSC212225/2 
 Isabella Cherry, Washington FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Megan RaymondBethesda MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 4Rachel Jones 
Judge 5Christalyn Trimilove 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 11:02AM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 1 Program - Group C

May Day Open Competition

BS Freeskate 1 Program - Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Valerie Watkins, Mount Vernon Recenter112114/1 
2.Kenzie Macdoanld, Charlottesville FSC221333/2 
3.Brooke Weinig, Gardens FSC333225/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy IidaIrving TX
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Rachel Jones 
Judge 5Sarah Yasemka 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 11:45AM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 1 Program - Group D

May Day Open Competition

BS Freeskate 1 Program - Group D

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Marilena Kitromilis, Washington FSC111214/1 
2.Madeline Innis, Washington FSC322124/2 
3.Sophia Bandini, Washington FSC234334/3 
4.Margaret Todd, Washington FSC443445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy IidaIrving TX
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Christalyn Trimilove 
Judge 5Sarah Yasemka 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 11:46AM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 1 Program - Group E

May Day Open Competition

BS Freeskate 1 Program - Group E

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Nazanin Keeling, Washington FSC123214/2 
2.Piper Williams, Washington FSC331123/2TOM 4
3.Juliana Gonzalez, Washington FSC212333/2TOM 5
4.Ana Coman, Gardens FSC444445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy IidaIrving TX
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Rachel Jones 
Judge 5Sarah Yasemka 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 11:51AM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 1 Program - Group F

May Day Open Competition

BS Freeskate 1 Program - Group F

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sarah Fruchtl, Twin Ponds East221113/1 
2.Ainsleigh Gil, Richmond FSC112225/2 
3.Rose Charboneau, Washington FSC333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy IidaIrving TX
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Christalyn Trimilove 
Judge 5Sarah Yasemka 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 11:56AM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 2 Compulsory Moves

May Day Open Competition

BS Freeskate 2 Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Madeline Buchman, Gardens FSC111115/1 
2.Abigail Huddle, Gardens FSC332223/2 
3.Samantha West, Washington FSC223335/3 
4.Raven Figueroa, Capital Clubhouse444445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy IidaIrving TX
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Nancy IidaIrving TX
Judge 2Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 5Naomi Tinkleman 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:15AM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 2 Program - Group A

May Day Open Competition

BS Freeskate 2 Program - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Samantha West, Washington FSC131114/1 
2.Madison Kracke, Ashburn Ice House212234/2 
3.Bailey Eisenhour, Washington FSC323325/3 
4.Raven Figueroa, Capital Clubhouse444445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy IidaIrving TX
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Rachel Jones 
Judge 5Christalyn Trimilove 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 12:26PM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 2 Program - Group B

May Day Open Competition

BS Freeskate 2 Program - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ariel Klopfenstein, Washington FSC112313/1 
2.Kealani Nickles, Washington FSC231124/2 
3.Lily Lerman, Washington FSC323235/3 
4.Lauren Ives, Washington FSC444445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy IidaIrving TX
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Rachel Jones 
Judge 5Christalyn Trimilove 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 12:11PM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 2 Program - Group C

May Day Open Competition

BS Freeskate 2 Program - Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Alexandra Batchvarova, Ashburn Ice House111115/1 
2.Alison Rowan, Washington FSC332223/2 
3.Ayeesha Fadlaoui, Columbia FSC223335/3 
4.Abigail Kassel, Gardens FSC444445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy IidaIrving TX
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Rachel Jones 
Judge 5Christalyn Trimilove 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 12:25PM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 3 Program - Group A

May Day Open Competition

BS Freeskate 3 Program - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Amelie Kong, Ashburn Ice House111115/1 
2.Ally Kulvatunyou, Washington FSC222225/2 
3.Natalia Johnson, Frederick FSC333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Megan RaymondBethesda MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 4Rachel Jones 
Judge 5Naomi Tinkleman 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 12:50PM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 3 Program - Group B

May Day Open Competition

BS Freeskate 3 Program - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Mayu Yamamoto, Ashburn Ice House211133/1 
2.Elise Lady, Washington FSC322214/2 
3.Abbegayle Berg, Richmond FSC133325/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Megan RaymondBethesda MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 4Rachel Jones 
Judge 5Naomi Tinkleman 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 12:52PM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 3 Program - Group C

May Day Open Competition

BS Freeskate 3 Program - Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Annika Bjorklund, Washington FSC311114/1 
2.Mia Markakos, Kettler Capitals Iceplex143223/2TOM 5
3.Sophia Skacel, Washington FSC222333/2TOM 6
4.Zoey Garrett, Washington FSC434445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Megan RaymondBethesda MD
Judge 3Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 4Rachel Jones 
Judge 5Naomi Tinkleman 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 12:55PM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 3 Program - Group D

May Day Open Competition

BS Freeskate 3 Program - Group D

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Grace Miller, Charlottesville FSC111115/1 
2.Cameron Spivey, Washington FSC222225/2 
3.Andrew Culbertson, Washington FSC433433/3 
4.Alexandra Strizek, Washington FSC344345/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 2Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 5Christalyn Trimilove 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 01:31PM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 3 Program - Group E

May Day Open Competition

BS Freeskate 3 Program - Group E

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sophia Andreas, Washington FSC213214/2*** TIE ***
1.Christine Valente, Richmond FSC132124/2*** TIE ***
3.Natalie Raab, Charlottesville FSC321335/3 
4.Emily Keener, Richmond FSC444445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 2Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 5Christalyn Trimilove 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 01:33PM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 3 Program - Group F

May Day Open Competition

BS Freeskate 3 Program - Group F

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Caroline Bisese, Richmond FSC111115/1 
2.Abigail Huddle, Gardens FSC243223/2 
3.Jasper Lee, Gardens FSC322335/3 
4.Tori Flint, Richmond FSC434445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 2Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 5Christalyn Trimilove 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 01:35PM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 4 Program - Group A

May Day Open Competition

BS Freeskate 4 Program - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Carrington Mason111115/1 
2.Jenna Hauer, Washington FSC223224/2 
3.Taylor Olson, Washington FSC332335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 5Christalyn Trimilove 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 02:10PM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 4 Program - Group B

May Day Open Competition

BS Freeskate 4 Program - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Averie Jacobson, Ashburn Ice House112313/1 
2.Casey Henley, Richmond FSC221125/2 
3.Chloe Combs, Washington FSC333235/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 5Christalyn Trimilove 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 02:11PM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 4 Program - Group C

May Day Open Competition

BS Freeskate 4 Program - Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Cameron Burke, Washington FSC112213/1 
2.Madeline Buchman, Gardens FSC221125/2 
3.Miriana Kelly, Columbia FSC333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 5Christalyn Trimilove 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 02:10PM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 4 Program - Group D

May Day Open Competition

BS Freeskate 4 Program - Group D

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Mark Gregor, Washington club241214/2 
2.Morgan Hamilton, Washington FSC332123/2 
3.Luisa Portugal, Washington FSC113434/3 
4.Cassandra Duff, Columbia FSC424345/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Christalyn Trimilove 
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 02:13PM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 5 Program - Group A

May Day Open Competition

BS Freeskate 5 Program - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sofia Behnam, Mt Vernon Recenter SS111115/1 
2.Emily Culbertson, Washington FSC222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Christalyn Trimilove 
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 02:15PM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 5 Program - Group B

May Day Open Competition

BS Freeskate 5 Program - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Parris Vinesett, Triangle FSC121114/1 
2.Georgia Hazel, Kettler Capitals Iceplex212225/2 
3.Mashi Molligoda, Richmond FSC333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Christalyn Trimilove 
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 02:29PM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Freeskate 6 Program

May Day Open Competition

BS Freeskate 6 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Kate Arnold, Washington FSC141224/2 
2.Allegra Ravitz, Washington FSC312133/2TOM 4
3.Julia Yamnicky, Washington FSC223313/2TOM 5
4.Alexandra Purcell, Washington FSC434445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Christalyn Trimilove 
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 02:32PM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Snowplow Sam Elements

May Day Open Competition

BS Snowplow Sam Elements

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Maya Jacques, Charlottesville FSC111115/1 
2.Alexis Dugan, Columbia FSC222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1John O'ConnorPhiladelphia PA
Judge 2Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Christalyn Trimilove 
Judge 5Sarah Yasemka 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 09:52AM (Competition local time)

May Day Open Competition: BS Snowplow Sam Program

May Day Open Competition

BS Snowplow Sam Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Leah Raab, Charlottesville FSC111214/1 
2.Maya Jacques, Charlottesville FSC222125/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Jennifer LyonBroadlands VA
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Naomi Tinkleman 
Judge 5Sarah Yasemka 
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:21AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Gold Solo Dance

May Day Open Competition

Gold Solo Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.11Sarah Vadskjaer Grapek, Penguin FSC2.0
2.22Alexandra Hayden, University of Delawar...4.0
3.33Laura Seal, Bowie FSC6.0
   Paige Ditoppa, Center Ice & Blades o...Withdrawn

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 03:43PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Gold Solo Dance

May Day Open Competition

Gold Solo Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Sarah Vadskjaer Grapek, Penguin FSC111314/1 1.0
2.Alexandra Hayden, University of Delawar...223124/2 2.0
3.Laura Seal, Bowie FSC332235/3 3.0
 Paige Ditoppa, Center Ice & Blades o...      Withdrawn 

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Betsy HauckWashington DC
Judge 2Laura MurphyWooster OH
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 03:43PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Gold Solo Dance

May Day Open Competition

Gold Solo Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Sarah Vadskjaer Grapek, Penguin FSC111115/1 1.0
2.Alexandra Hayden, University of Delawar...222225/2 2.0
3.Laura Seal, Bowie FSC333335/3 3.0
 Paige Ditoppa, Center Ice & Blades o...      Withdrawn 

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Betsy HauckWashington DC
Judge 2Laura MurphyWooster OH
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 03:43PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Intermediate Ladies Test Track

May Day Open Competition

Intermediate Ladies Test Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Hana Mahle, SC of Northern Virginia111115/1 
2.Melissa Kuyumjian, Gardens FSC222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeHeather NemierAshburn VA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Kevin ElvinHillsborough NC
Substitute  

Last Updated: Thu, May 09, 2013, 05:40PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Intermediate Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Intermediate Solo Dance (Combined)

Final Standings

PlaceD1D2FDNameFP
1.112Ilana Sedaka, SC of New York4.0
2.223Michelle Bendersky, Washington FSC7.0
3.531Reshini Premaratne, Richmond FSC9.0
4.354Evelyn Welsh, University of Delawar...12.0
5.465Christina Cleveland, Washington FSC15.0
6.838Danielle Danucalov, Pond FSC19.0
7.686Isabella Quintero, Washington FSC20.0
8.777Julie Neerhout, North Jersey FSC21.0

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 02:48PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Intermediate Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Intermediate Solo Dance (Combined)

Standings for the First Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Ilana Sedaka, SC of New York12511115/1 1.0
2.Michelle Bendersky, Washington FSC21144324/2 2.0
3.Evelyn Welsh, University of Delawar...47263445/4 3.0
4.Christina Cleveland, Washington FSC34632654/4TO 294.0
5.Reshini Premaratne, Richmond FSC73457234/4TO 315.0
6.Isabella Quintero, Washington FSC55826865/6 6.0
7.Julie Neerhout, North Jersey FSC86385584/6 7.0
8.Danielle Danucalov, Pond FSC68778775/7 8.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 2Betsy HauckWashington DC
Judge 3Laura MurphyWooster OH
Judge 4Bobbie ParkinsonMcMurray PA
Judge 5Karen SnoddyWilloughby OH
Judge 6Hazel WecalDenver CO
Judge 7Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 02:48PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Intermediate Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Intermediate Solo Dance (Combined)

Standings for the Second Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Ilana Sedaka, SC of New York12211115/1 1.0
2.Michelle Bendersky, Washington FSC21132334/2 2.0
3.Reshini Premaratne, Richmond FSC54524464/4*** TIE ***3.0
3.Danielle Danucalov, Pond FSC35463544/4*** TIE ***3.0
5.Evelyn Welsh, University of Delawar...66385224/5 5.0
6.Christina Cleveland, Washington FSC73746754/6 6.0
7.Julie Neerhout, North Jersey FSC48677685/7 7.0
8.Isabella Quintero, Washington FSC87858877/8 8.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 2Betsy HauckWashington DC
Judge 3Laura MurphyWooster OH
Judge 4Bobbie ParkinsonMcMurray PA
Judge 5Karen SnoddyWilloughby OH
Judge 6Hazel WecalDenver CO
Judge 7Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 02:48PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Intermediate Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Intermediate Solo Dance (Combined)

Standings for the Free Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Reshini Premaratne, Richmond FSC22421126/2 1.0
2.Ilana Sedaka, SC of New York17234235/3 2.0
3.Michelle Bendersky, Washington FSC61115344/3TOM 63.0
4.Evelyn Welsh, University of Delawar...34363414/3TOM 104.0
5.Christina Cleveland, Washington FSC53652565/5 5.0
6.Isabella Quintero, Washington FSC46546676/6 6.0
7.Julie Neerhout, North Jersey FSC78777785/7 7.0
8.Danielle Danucalov, Pond FSC85888857/8 8.0

Panel of Officials for the Free Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Barbara BuchSilver Springs MD
Judge 2Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 3Betsy HauckWashington DC
Judge 4Laura MurphyWooster OH
Judge 5Judy ReinerArlington VA
Judge 6Hazel WecalDenver CO
Judge 7Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 02:48PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Intermediate Spins

May Day Open Competition

Intermediate Spins

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Rachel Hong Fong, SC of Northern Virginia111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Ellyn KestnbaumBethesda MD
Judge 4Karen SnoddyWilloughby OH
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 09:45AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Junior Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Junior Solo Dance (Combined)

Final Standings

PlaceD1D2FDNameFP
1.311Sarah Vadskjaer Grapek, Penguin FSC5.0
2.122Katie Pavlick, Ice Works SC5.0
3.234Kameron Wong, Washington FSC9.0
4.443Jordan Dinwiddie, Washington FSC11.0

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 07:13PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Junior Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Junior Solo Dance (Combined)

Standings for the First Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Katie Pavlick, Ice Works SC11113135/1 1.0
2.Kameron Wong, Washington FSC23322225/2 2.0
3.Sarah Vadskjaer Grapek, Penguin FSC32231314/2 3.0
4.Jordan Dinwiddie, Washington FSC44444447/4 4.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Barbara BuchSilver Springs MD
Judge 2Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 3Betsy HauckWashington DC
Judge 4Laura MurphyWooster OH
Judge 5Judy ReinerArlington VA
Judge 6Hazel WecalDenver CO
Judge 7Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 07:13PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Junior Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Junior Solo Dance (Combined)

Standings for the Second Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Sarah Vadskjaer Grapek, Penguin FSC14111116/1 1.0
2.Katie Pavlick, Ice Works SC21223226/2 2.0
3.Kameron Wong, Washington FSC32332337/3 3.0
4.Jordan Dinwiddie, Washington FSC43444447/4 4.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Barbara BuchSilver Springs MD
Judge 2Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 3Betsy HauckWashington DC
Judge 4Laura MurphyWooster OH
Judge 5Judy ReinerArlington VA
Judge 6Hazel WecalDenver CO
Judge 7Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 07:13PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Junior Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Junior Solo Dance (Combined)

Standings for the Free Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Sarah Vadskjaer Grapek, Penguin FSC11111117/1 1.0
2.Katie Pavlick, Ice Works SC22222227/2 2.0
3.Jordan Dinwiddie, Washington FSC43443334/3 3.0
4.Kameron Wong, Washington FSC34334447/4 4.0

Panel of Officials for the Free Dance

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Judy ReinerArlington VA
Judge 3Betsy HauckWashington DC
Judge 4Laura MurphyWooster OH
Judge 5Karen SnoddyWilloughby OH
Judge 6Hazel WecalDenver CO
Judge 7Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 07:13PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Junior Solo Short Dance

May Day Open Competition

Junior Solo Short Dance

Final Standings

PlaceName1234567Maj.Tie Br.
1.Elise Nelson, Essex SC of NJ11111117/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonBroadlands VA
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Barbara BuchSilver Springs MD
Judge 3Betsy HauckWashington DC
Judge 4Laura MurphyWooster OH
Judge 5Karen SnoddyWilloughby OH
Judge 6Hazel WecalDenver CO
Judge 7Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 06:55PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Juvenile Artistic

May Day Open Competition

Juvenile Artistic

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Lillian Crocker, Richmond FSC111115/1 
2.Rachel Hong Fong, SC of Northern Virginia222424/2 
3.Arielle Eisen, Richmond FSC334243/3TOM 8
4.Nazrin Garibova, SC Of Northern Virginia443333/3TOM 9

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 07:56PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Juvenile Compulsory Moves

May Day Open Competition

Juvenile Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Katana Negley, SC of Northern Virginia111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAlison ArnoldDuxbury MA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 4Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 04:00PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Juvenile Girls Test Track

May Day Open Competition

Juvenile Girls Test Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Nazrin Garibova, SC Of Northern Virginia121114/1 
2.Julia Andreas, Washington FSC213323/2 
3.Rachel Hong Fong, SC of Northern Virginia332235/3 
4.Priscilla Yau, Gardens FSC554443/4 
5.Katherine Stout, Gardens FSC445555/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeHeather NemierAshburn VA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Kevin ElvinHillsborough NC
Substitute  

Last Updated: Thu, May 09, 2013, 05:33PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Juvenile Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Juvenile Solo Dance (Combined)

Final Standings

PlaceD1D2FDNameFP
1.111Molly Cesanek, Washington FSC3.0
2.262Gillian Presto, SC of New York10.0
3.424Anastasia Danucalov, Pond FSC10.0
4.733Cherri Chen, Washington FSC13.0
5.346Stefanie Page, Central Virginia SC13.0
6.585Cassandra Mencini, Washington FSC18.0
7.779Cecilia Picard, Washington FSC23.0
8.6108Marissa Vahlkamp, Washington FSC24.0
9.9510Alexandra Scott, Washington FSC24.0
10.1097Madeline Martin, Washington FSC26.0

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 03:17PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Juvenile Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Juvenile Solo Dance (Combined)

Standings for the First Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Molly Cesanek, Washington FSC51121115/1 1.0
2.Gillian Presto, SC of New York35515234/3TO 242.0
3.Stefanie Page, Central Virginia SC46282324/3TO 273.0
4.Anastasia Danucalov, Pond FSC13457644/4TOM 124.0
5.Cassandra Mencini, Washington FSC24836464/4TOM 135.0
6.Marissa Vahlkamp, Washington FSC610743584/6 6.0
7.Cherri Chen, Washington FSC92698774/7*** TIE ***7.0
7.Cecilia Picard, Washington FSC79964854/7*** TIE ***7.0
9.Alexandra Scott, Washington FSC108379996/9 9.0
10.Madeline Martin, Washington FSC8710101010107/10 10.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 2Betsy HauckWashington DC
Judge 3Laura MurphyWooster OH
Judge 4Judy ReinerArlington VA
Judge 5Karen SnoddyWilloughby OH
Judge 6Hazel WecalDenver CO
Judge 7Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 03:17PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Juvenile Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Juvenile Solo Dance (Combined)

Standings for the Second Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Molly Cesanek, Washington FSC81111116/1 1.0
2.Anastasia Danucalov, Pond FSC25322284/2 2.0
3.Cherri Chen, Washington FSC72235335/3 3.0
4.Stefanie Page, Central Virginia SC53946464/5 4.0
5.Alexandra Scott, Washington FSC164109744/6TOM 155.0
6.Gillian Presto, SC of New York648571024/6TOM 176.0
7.Cecilia Picard, Washington FSC48773676/7 7.0
8.Cassandra Mencini, Washington FSC371098554/7 8.0
9.Madeline Martin, Washington FSC109584996/9 9.0
10.Marissa Vahlkamp, Washington FSC91066108104/9 10.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 2Betsy HauckWashington DC
Judge 3Laura MurphyWooster OH
Judge 4Judy ReinerArlington VA
Judge 5Karen SnoddyWilloughby OH
Judge 6Hazel WecalDenver CO
Judge 7Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 03:17PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Juvenile Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Juvenile Solo Dance (Combined)

Standings for the Free Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Molly Cesanek, Washington FSC11111146/1 1.0
2.Gillian Presto, SC of New York22362234/2 2.0
3.Cherri Chen, Washington FSC43224354/3 3.0
4.Anastasia Danucalov, Pond FSC35435514/4 4.0
5.Cassandra Mencini, Washington FSC54756474/5 5.0
6.Stefanie Page, Central Virginia SC76573625/6 6.0
7.Madeline Martin, Washington FSC89587764/7 7.0
8.Marissa Vahlkamp, Washington FSC988910884/8 8.0
9.Cecilia Picard, Washington FSC1079108995/9 9.0
10.Alexandra Scott, Washington FSC610104910107/10 10.0

Panel of Officials for the Free Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Barbara BuchSilver Springs MD
Judge 2Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 3Betsy HauckWashington DC
Judge 4Laura MurphyWooster OH
Judge 5Judy ReinerArlington VA
Judge 6Hazel WecalDenver CO
Judge 7Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 03:17PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Juvenile/Intermediate Interpretive

May Day Open Competition

Juvenile/Intermediate Interpretive

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Megan Carlon, Washington FSC111214/1 
2.Melissa Kuyumjian, Gardens FSC222125/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy IidaIrving TX
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 2Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Nancy IidaIrving TX
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 07:36PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Juvenile/Pre-Juvenile Footwork

May Day Open Competition

Juvenile/Pre-Juvenile Footwork

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Jordan Mccreary, Gardens FSC111115/1 
2.Trisney Bocala, Columbia FSC222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Ellyn KestnbaumBethesda MD
Judge 4Karen SnoddyWilloughby OH
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 09:37AM (Competition local time)

May Day Open Competition: No Test A Boys Free Skating

May Day Open Competition

No Test A Boys Free Skating

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Luke Wang, Columbia FSC211213/1 
2.Akira Negley, SC of Northern Virginia122125/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Alison ArnoldDuxbury MA
Judge 2Nancy BizzanoDelano MN
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4William RoweMedford MA
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 10:41AM (Competition local time)

May Day Open Competition: No Test A Girls Free Skating - Group A

May Day Open Competition

No Test A Girls Free Skating - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ania Lavrov, Washington FSC211114/1 
2.Laylah El Amin, Gardens FSC433224/3TOM 10
3.Amy Lu, Washington FSC324334/3TOM 11
4.Anna Lewis, Washington FSC142544/4 
5.Julia Velculescu, Columbia FSC565463/5 
6.Sofia Velculescu, Columbia FSC656655/6 
7.Nicole Liang, Columbia FSC777775/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Betsy HauckWashington DC
Judge 2Laura MurphyWooster OH
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 11:19AM (Competition local time)

May Day Open Competition: No Test A Girls Free Skating - Group B

May Day Open Competition

No Test A Girls Free Skating - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Megan Oria, Washington FSC111115/1 
2.Olivia Avrashov, Ashburn Ice House223224/2 
3.Lillian Hoehl, Washington FSC364333/3 
4.Lindsey Scurlock, Washington FSC432644/4 
5.Ava Pomajzl, SC of Northern Virginia546554/5 
6.Amelie Wilson-Bivera, Washington FSC757463/6 
7.Isabel Chen, Washington FSC675775/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Betsy HauckWashington DC
Judge 2Laura MurphyWooster OH
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 11:48AM (Competition local time)

May Day Open Competition: No Test A Girls Free Skating - Group C

May Day Open Competition

No Test A Girls Free Skating - Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Carina Rosenbaum, Washington FSC121114/1 
2.Audrey Kalb, Washington FSC214224/2 
3.Leilani Mcadams, Washington FSC343533/3 
4.Amanda Nguyen, Washington FSC462344/4 
5.Nathalie Blasco, Triangle FSC536463/5TOM 12
6.Jill Heiner, Capital Clubhouse Ska...655753/5TOM 15
7.Olga Koch-Eilers, Bay Country FSC777675/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Betsy HauckWashington DC
Judge 2Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 12:13PM (Competition local time)

May Day Open Competition: No Test A Girls Free Skating - Group D

May Day Open Competition

No Test A Girls Free Skating - Group D

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Cerina Karp141114/1 
2.Elizabeth Carley, Richmond FSC335224/3 
3.Catherine Boehmer, Washington FSC252444/4 
4.Megan Vandre, Washington FSC567333/5TO 24
5.Autumn Weinig, Gardens FSC724953/5TO 27
6.Dallas Hardee, Washington FSC666584/6 
7.Kendall Angstadt, Washington FSC488663/6 
8.Mikayla Sagle, Washington FSC813774/7 
9.Gabrielle Walls, Columbia FSC999895/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Betsy HauckWashington DC
Judge 2Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 12:37PM (Competition local time)

May Day Open Competition: No Test A Girls Free Skating - Group E

May Day Open Competition

No Test A Girls Free Skating - Group E

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Karen Thomas, Washington FSC121433/2TOM 4
2.Autumn Redding232323/2TOM 6
3.Emily Mongold, Columbia FSC515143/4TOM 6
4.Danielle Wilson, Washington FSC546213/4TOM 7
5.Carly Bowman, Frederick FSC353773/5TOM 11
6.Jenni West, Washington FSC464653/5TOM 13
7.Marissa Breeden, Gardens FSC777565/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 02:22PM (Competition local time)

May Day Open Competition: No Test B Girls Free Skating

May Day Open Competition

No Test B Girls Free Skating

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ava Dempster, Washington FSC113224/2TO 9
2.Kathryn Sherrock, SC of Northern Virginia242114/2TO 10
3.Emily Huang, Charlottesville FSC364333/3 
4.Lauren Bolger, SC of Northern Virginia551443/4 
5.Charlotte Wenk, Washington FSC725853/5 
6.Kristen Bolger, SC of Northern Virginia638664/6 
7.Michelle Caceres-Soria, SC of Northern Virginia877574/7 
8.Alexandra Wai, SC of Northern Virginia486783/7 
 Carina Karp, Washington FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 02:41PM (Competition local time)

May Day Open Competition: No Test Compulsory Moves

May Day Open Competition

No Test Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Grace Miller, Charlottesville FSC1113/1 
2.Natalie Raab, Charlottesville FSC2223/2 
3.Alexandra Wai, SC of Northern Virginia3342/3 
4.Parris Vinesett, Triangle FSC5432/4 
5.Madeline Olek, Gardens FSC6552/5 
6.Jasper Lee, Gardens FSC4663/6 
7.Miriana Kelly, Columbia FSC8772/7 
8.Charlotte Wenk, Washington FSC7883/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAlison ArnoldDuxbury MA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonBroadlands VA
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2William RoweMedford MA
Judge 3Ginger WhatleyAtlanta GA
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 03:57PM (Competition local time)

May Day Open Competition: No Test Footwork

May Day Open Competition

No Test Footwork

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Lillian Hoehl, Washington FSC111115/1 
2.Nathalie Blasco, Triangle FSC222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Ellyn KestnbaumBethesda MD
Judge 4Karen SnoddyWilloughby OH
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 09:35AM (Competition local time)

May Day Open Competition: No Test Jumps

May Day Open Competition

No Test Jumps

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Christine Valente, Richmond FSC111323/1 
2.Grace Miller, Charlottesville FSC222215/2 
3.Mark Gregor, Washington club333135/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Alison ArnoldDuxbury MA
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 12:12PM (Competition local time)

May Day Open Competition: No Test Spins

May Day Open Competition

No Test Spins

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Madeline Olek, Gardens FSC111115/1 
2.Miriana Kelly, Columbia FSC222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonBroadlands VA
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Lynn GoldmanAustin TX
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 10:17AM (Competition local time)

May Day Open Competition: No Test/Pre-Preliminary Interpretive - Group A

May Day Open Competition

No Test/Pre-Preliminary Interpretive - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Olga Koch-Eilers, Bay Country FSC112123/1 
2.Brianna Trocki, Washington FSC221215/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy IidaIrving TX
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 2Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Nancy IidaIrving TX
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 08:09PM (Competition local time)

May Day Open Competition: No Test/Pre-Preliminary Interpretive - Group B

May Day Open Competition

No Test/Pre-Preliminary Interpretive - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Alison Filbey, SC of Northern Virginia311133/1 
2.Sophie Pauly, Washington FSC122225/2 
3.Theresa Haney, Richmond FSC233315/3 
 Reilly Tickle, Kettler Capitals Iceplex      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy IidaIrving TX
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 2Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Nancy IidaIrving TX
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 08:09PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Novice Ladies Test Track

May Day Open Competition

Novice Ladies Test Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Jordan Long, Gardens FSC111115/1 
2.Naomi Tinkelman, Gardens FSC222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeHeather NemierAshburn VA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Kevin ElvinHillsborough NC
Substitute  

Last Updated: Thu, May 09, 2013, 05:39PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Novice Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Novice Solo Dance (Combined)

Final Standings

PlaceD1D2FDNameFP
1.111Mckenzie Schurman, Pond FSC3.0
2.222Helena Fisher, Atlanta FSC6.0
3.333Anna Berghuis, Baltimore FSC9.0
4.444Aleksandra Brittain, SC of Southern New Je...12.0

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 06:59PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Novice Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Novice Solo Dance (Combined)

Standings for the First Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Mckenzie Schurman, Pond FSC11111117/1 1.0
2.Helena Fisher, Atlanta FSC42222226/2 2.0
3.Anna Berghuis, Baltimore FSC33333445/3 3.0
4.Aleksandra Brittain, SC of Southern New Je...24444337/4 4.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonBroadlands VA
Judge 1Barbara BuchSilver Springs MD
Judge 2Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 3Betsy HauckWashington DC
Judge 4Laura MurphyWooster OH
Judge 5Judy ReinerArlington VA
Judge 6Hazel WecalDenver CO
Judge 7Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 06:59PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Novice Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Novice Solo Dance (Combined)

Standings for the Second Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Mckenzie Schurman, Pond FSC11111117/1 1.0
2.Helena Fisher, Atlanta FSC23232436/3 2.0
3.Anna Berghuis, Baltimore FSC34424224/3TOM 93.0
4.Aleksandra Brittain, SC of Southern New Je...42343344/3TOM 114.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonBroadlands VA
Judge 1Barbara BuchSilver Springs MD
Judge 2Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 3Betsy HauckWashington DC
Judge 4Laura MurphyWooster OH
Judge 5Judy ReinerArlington VA
Judge 6Hazel WecalDenver CO
Judge 7Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 06:59PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Novice Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Novice Solo Dance (Combined)

Standings for the Free Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Mckenzie Schurman, Pond FSC11112116/1 1.0
2.Helena Fisher, Atlanta FSC22231245/2 2.0
3.Anna Berghuis, Baltimore FSC33323327/3 3.0
4.Aleksandra Brittain, SC of Southern New Je...44444437/4 4.0

Panel of Officials for the Free Dance

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonBroadlands VA
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Barbara BuchSilver Springs MD
Judge 3Betsy HauckWashington DC
Judge 4Laura MurphyWooster OH
Judge 5Karen SnoddyWilloughby OH
Judge 6Hazel WecalDenver CO
Judge 7Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 06:59PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Novice/Intermediate Artistic

May Day Open Competition

Novice/Intermediate Artistic

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Deanna Arnold, Richmond FSC135113/1 
2.Jordan Long, Gardens FSC221363/2 
3.Naomi Tinkelman, Gardens FSC352533/3 
4.Karen Loynaz, Washington FSC414245/4 
5.Jordan Mccreary, Gardens FSC543424/4 
6.Melissa Kuyumjian, Gardens FSC666655/6 
 Laura Bretscher, Washington FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonBroadlands VA
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2Donna CeramiErie PA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 08:19PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Open Juvenile Girls Free Skating

May Day Open Competition

Open Juvenile Girls Free Skating

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Anne Roth, SC of Northern Virginia113123/1 
2.Dana Jeschke, Hershey FSC321214/2 
3.Mallory Metzner, Bay Country FSC432433/3 
4.Arielle Eisen, Richmond FSC244354/4 
5.Kiera Jeschke, Hershey FSC555545/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Betsy HauckWashington DC
Judge 2Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 5Nancy IidaIrving TX
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 07:16PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Bronze Adult Compulsory Moves

May Day Open Competition

Pre-Bronze Adult Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ellen Delsole, Gardens FSC111115/1 
2.Debbie Smith, Gardens FSC222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLynn GoldmanAustin TX
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Lynn GoldmanAustin TX
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Laura MurphyWooster OH
Judge 4Megan RaymondBethesda MD
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 10:13AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Bronze Solo Dance

May Day Open Competition

Pre-Bronze Solo Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.31Porter Cather, Gardens FSC4.0
2.22Emily Chang, Garden State SC4.0
3.13Kristina Saeli, Washington FSC4.0

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 09:50AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Bronze Solo Dance

May Day Open Competition

Pre-Bronze Solo Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Kristina Saeli, Washington FSC311123/1 1.0
2.Emily Chang, Garden State SC123214/2 2.0
3.Porter Cather, Gardens FSC232335/3 3.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 3Laura MurphyWooster OH
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 09:50AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Bronze Solo Dance

May Day Open Competition

Pre-Bronze Solo Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Porter Cather, Gardens FSC121123/1 1.0
2.Emily Chang, Garden State SC232313/2 2.0
3.Kristina Saeli, Washington FSC313235/3 3.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 3Laura MurphyWooster OH
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 09:50AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Gold Solo Pattern Dance

May Day Open Competition

Pre-Gold Solo Pattern Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.11Aleksandra Brittain, SC of Southern New Je...2.0
2.22Helena Fisher, Atlanta FSC4.0

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 03:57PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Gold Solo Pattern Dance

May Day Open Competition

Pre-Gold Solo Pattern Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Aleksandra Brittain, SC of Southern New Je...111115/1 1.0
2.Helena Fisher, Atlanta FSC222225/2 2.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Betsy HauckWashington DC
Judge 2Laura MurphyWooster OH
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 03:57PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Gold Solo Pattern Dance

May Day Open Competition

Pre-Gold Solo Pattern Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Aleksandra Brittain, SC of Southern New Je...221113/1 1.0
2.Helena Fisher, Atlanta FSC112225/2 2.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Betsy HauckWashington DC
Judge 2Laura MurphyWooster OH
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 03:57PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Juvenile Artistic

May Day Open Competition

Pre-Juvenile Artistic

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Jessica Li, Richmond FSC311233/2TOM 4
2.Katana Negley, SC of Northern Virginia232423/2TOM 6
3.Lindsey Klaff, Washington FSC443113/3TOM 5
4.Payton Rose, Washington FSC124343/3TOM 6
 Joseline Pretto Simmons, Gardens FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 07:42PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Juvenile Boys Free Skate

May Day Open Competition

Pre-Juvenile Boys Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Edward Jahoda, Gardens FSC111214/1 
2.Nicholas Bausenwein, Garden State SC222125/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonBroadlands VA
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 07:28PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Juvenile Boys Test Track

May Day Open Competition

Pre-Juvenile Boys Test Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Payton Rose, Washington FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonBroadlands VA
Judge 1Nancy BizzanoDelano MN
Judge 2Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4William RoweMedford MA
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 05:58PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Juvenile Compulsory Moves

May Day Open Competition

Pre-Juvenile Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Hailey Moore, Bay Country FSC311413/1 
2.Makenna Mounts, Bay Country FSC122125/2 
3.Nazrin Garibova, SC Of Northern Virginia253234/3 
4.Lauren Goodnight, Center Ice & Blades o...434345/4 
5.Katherine Stout, Gardens FSC545555/5 
6.Priscilla Yau, Gardens FSC666665/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAlison ArnoldDuxbury MA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 4Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 03:52PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Juvenile Girls Free Skate - Group A

May Day Open Competition

Pre-Juvenile Girls Free Skate - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Victoria Kartseva, Washington FSC111115/1 
2.Catherine Klaff, Washington FSC425233/3TOM 7
3.Rachel Porter, Washington FSC334353/3TOM 9
4.Emily Chang, Garden State SC642424/4 
5.Jnng-Hyeon Lee, Washington FSC256544/5 
6.Jamie Lee, Columbia FSC563665/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1John O'ConnorPhiladelphia PA
Judge 2Donna CeramiErie PA
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 03:29PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Juvenile Girls Free Skate - Group B

May Day Open Competition

Pre-Juvenile Girls Free Skate - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Michelle Bendersky, Washington FSC111115/1 
2.Katana Negley, SC of Northern Virginia252233/2 
3.Hannah Carleton, Atlanta FSC327363/3 
4.Gabriela Godin, Wissahickon SC644523/4TOM 10
5.Trisney Bocala, Columbia FSC463643/4TOM 11
6.Nadia Jaouad, Bowie FSC535455/5 
7.Lauren Goodnight, Center Ice & Blades o...776775/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Nancy BizzanoDelano MN
Judge 2Donna CeramiErie PA
Judge 3Kerry Jennings CooperAlexandria VA
Judge 4Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 5Ginger WhatleyAtlanta GA
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 03:52PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Juvenile Girls Test Track

May Day Open Competition

Pre-Juvenile Girls Test Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Lindsey Klaff, Washington FSC111115/1 
2.Julia Porter, Washington FSC223463/3TOM 7
3.Emilia Sanchez, Washington FSC336523/3TOM 8
4.Charlotte Oreagan, Washington FSC445334/4 
5.Joseline Pretto Simmons, Gardens FSC652254/5 
6.Linnea Collins, Columbia FSC564643/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonBroadlands VA
Judge 1Nancy BizzanoDelano MN
Judge 2Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4William RoweMedford MA
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 05:58PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Juvenile Jumps

May Day Open Competition

Pre-Juvenile Jumps

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Katana Negley, SC of Northern Virginia221113/1 
2.Hannah Carleton, Atlanta FSC112225/2 
3.Samara Kass, Washington FSC333344/3 
4.Nazrin Garibova, SC Of Northern Virginia444435/4 
5.Makenna Mounts, Bay Country FSC555564/5 
6.Ian Kang, Triangle FSC667654/6 
7.Lucy Kriner, Gardens FSC776775/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Alison ArnoldDuxbury MA
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 11:38AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Juvenile Moves in the Field

May Day Open Competition

Pre-Juvenile Moves in the Field

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Brady White, Washington FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAlison ArnoldDuxbury MA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 4Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 03:58PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Juvenile Spins

May Day Open Competition

Pre-Juvenile Spins

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Nazrin Garibova, SC Of Northern Virginia121114/1 
2.Hannah Carleton, Atlanta FSC213323/2 
3.Katana Negley, SC of Northern Virginia332235/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Lynn GoldmanAustin TX
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 10:00AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Preliminary Artistic

May Day Open Competition

Preliminary Artistic

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Miabella Lovell, Frederick FSC221113/1 
2.Ainslie Davi, Richmond FSC113523/2 
3.Charlotte Oreagan, Washington FSC332244/3 
4.Hailey Moore, Bay Country FSC444335/4 
5.Abby Fox, Washington FSC555455/5 
 Francesca Cilluffo, Great Neck FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLynn GoldmanAustin TX
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Karen SnoddyWilloughby OH
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 12:00PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Preliminary Compulsory Moves

May Day Open Competition

Preliminary Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Kristen Seeba, Carolinas FSC124113/1 
2.Alexandra Guterbock, Charlottesville FSC231323/2TO 11
3.Maria Lee, Gardens FSC412243/2TO 13
4.Olivia Dorsch, Center Ice & Blades o...343433/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAlison ArnoldDuxbury MA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 4Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 03:55PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Preliminary Girls Test Track

May Day Open Competition

Preliminary Girls Test Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Abby Fox, Washington FSC111115/1 
2.Ashley Morris, Washington FSC322423/2 
3.Emma Merriman, Washington FSC533334/3 
4.Abby Hartley, Washington FSC245253/4TOM 8
5.Victoria Kaloshina, Washington FSC454543/4TOM 12
6.Julie Smith, Gardens FSC666665/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Nancy BizzanoDelano MN
Judge 2Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4William RoweMedford MA
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 06:27PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Preliminary High Boys Free Skating

May Day Open Competition

Preliminary High Boys Free Skating

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ilia Malinin, Washington FSC111115/1 
2.Ean Huang, Charlottesville FSC222225/2 
3.Ian Kang, Triangle FSC233344/3 
4.Antonio Maravilla, SC of Northern Virginia444435/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Alison ArnoldDuxbury MA
Judge 2Nancy BizzanoDelano MN
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4William RoweMedford MA
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 10:25AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Preliminary High Girls Free Skating - Group A

May Day Open Competition

Preliminary High Girls Free Skating - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Miabella Lovell, Frederick FSC151313/1 
2.Olivia Tennant, Frederick FSC232423/2 
3.Hailey Paige Moore, Bay Country FSC718233/3TOM 6
4.Jessica Horner, Washington FSC343153/3TOM 7
5.Samara Kass, Washington FSC675543/5 
6.Alena Ottley, Washington FSC566754/6 
7.Denise Gant, Washington FSC484673/6 
8.Evan Israel, Washington FSC827885/8 
9.Seoyoon Jung, Columbia FSC998995/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Alison ArnoldDuxbury MA
Judge 2Nancy BizzanoDelano MN
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4William RoweMedford MA
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 09:20AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Preliminary High Girls Free Skating - Group B

May Day Open Competition

Preliminary High Girls Free Skating - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Katie Pistner, Columbia FSC112114/1 
2.Elizabeth Sidelnikov, Washington FSC231233/2 
3.Jennah Tihami, Washington FSC353343/3 
4.Christina Stavlas, Columbia FSC524523/4 
5.Julia Yoon, Columbia FSC645454/5 
6.Joanna Di Scipio, SC of Northern Virginia476664/6 
7.Jessica Li, Richmond FSC867873/7 
8.Melanie Depamphilis, Washington FSC788785/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Alison ArnoldDuxbury MA
Judge 2Nancy BizzanoDelano MN
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4William RoweMedford MA
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 09:42AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Preliminary High Girls Free Skating - Group C

May Day Open Competition

Preliminary High Girls Free Skating - Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Makenna Mounts, Bay Country FSC131114/1 
2.Abigail Green, Columbia FSC213263/2 
3.Jessica Dahl, Washington FSC322434/3 
4.Lucy Kriner, Gardens FSC476353/5TOM 12
5.Ainslie Davi, Richmond FSC554673/5TOM 14
6.Abigail Markel, Richmond FSC668743/6 
7.Alexandra Guterbock, Charlottesville FSC837593/7 
8.Jessica Hale, Washington FSC795884/8 
9.Adrienne Broughear, Richmond FSC989925/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Alison ArnoldDuxbury MA
Judge 2Nancy BizzanoDelano MN
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4William RoweMedford MA
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 10:22AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Preliminary Jumps

May Day Open Competition

Preliminary Jumps

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Olivia Dorsch, Center Ice & Blades o...111214/1 
2.Kristen Seeba, Carolinas FSC222125/2 
3.Julia Yoon, Columbia FSC333344/3 
4.Brianna Trocki, Washington FSC544434/4 
5.Abby Fox, Washington FSC455555/5 
6.Reilly Tickle, Kettler Capitals Iceplex666665/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Alison ArnoldDuxbury MA
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 11:49AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Preliminary Solo Dance

May Day Open Competition

Preliminary Solo Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.21Lena Lewis, SC of New York3.0
2.32Francesca Cilluffo, Great Neck FSC5.0
3.14Virginia Henderson, Gardens FSC5.0
4.53Meryl Shackett, SC of Wilmington8.0
5.45Mauriana Dorsch, Center Ice & Blades o...9.0

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 10:18AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Preliminary Solo Dance

May Day Open Competition

Preliminary Solo Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Virginia Henderson, Gardens FSC121123/1 1.0
2.Lena Lewis, SC of New York242253/2 2.0
3.Francesca Cilluffo, Great Neck FSC433314/3 3.0
4.Mauriana Dorsch, Center Ice & Blades o...314445/4 4.0
5.Meryl Shackett, SC of Wilmington555535/5 5.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Joan BurnsSan Mateo CA
Judge 3Laura MurphyWooster OH
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 10:18AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Preliminary Solo Dance

May Day Open Competition

Preliminary Solo Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Lena Lewis, SC of New York231133/2TO 101.0
2.Francesca Cilluffo, Great Neck FSC153213/2TO 122.0
3.Meryl Shackett, SC of Wilmington522323/2TOM 63.0
4.Virginia Henderson, Gardens FSC445444/4 4.0
5.Mauriana Dorsch, Center Ice & Blades o...314553/4 5.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Joan BurnsSan Mateo CA
Judge 3Laura MurphyWooster OH
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 10:18AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Preliminary Spins - Group A

May Day Open Competition

Preliminary Spins - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Brianna Trocki, Washington FSC511143/1 
2.Evan Israel, Washington FSC153223/2 
3.Olivia Dorsch, Center Ice & Blades o...322354/3 
4.Alena Ottley, Washington FSC434435/4 
5.Kristen Seeba, Carolinas FSC245513/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonBroadlands VA
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Lynn GoldmanAustin TX
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 09:59AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Preliminary Spins - Group B

May Day Open Competition

Preliminary Spins - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Virginia Henderson, Gardens FSC111124/1 
2.Maria Lee, Gardens FSC222215/2 
3.Abby Fox, Washington FSC333335/3 
4.Reilly Tickle, Kettler Capitals Iceplex444445/4 
5.Julia Yoon, Columbia FSC555555/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonBroadlands VA
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Lynn GoldmanAustin TX
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 10:15AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Preliminary/Pre Juvenile Interpretive

May Day Open Competition

Preliminary/Pre Juvenile Interpretive

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Miabella Lovell, Frederick FSC131413/1 
2.Francesca Cilluffo, Great Neck FSC412143/2TOM 4
3.Evan Israel, Washington FSC244223/2TOM 6
4.Joseline Pretto Simmons, Gardens FSC323335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 2Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Nancy IidaIrving TX
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 07:53PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Preliminary/Pre-Preliminary Footwork

May Day Open Competition

Preliminary/Pre-Preliminary Footwork

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Olivia Dorsch, Center Ice & Blades o...111115/1 
2.Mauriana Dorsch, Center Ice & Blades o...222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Nancy BizzanoDelano MN
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 5Debbie WeidmanMorrisville NC
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 05:49PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Preliminary Artistic - Group A

May Day Open Competition

Pre-Preliminary Artistic - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Akira Negley, SC of Northern Virginia212113/1 
2.Gwen Foddrell, Central Virginia SC131335/3 
3.Casey Henley, Richmond FSC444225/4 
4.Lauren Jones, SC of Northern Virginia523453/4 
5.Abbegayle Berg, Richmond FSC355545/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLynn GoldmanAustin TX
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Karen SnoddyWilloughby OH
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 11:27AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Preliminary Artistic - Group B

May Day Open Competition

Pre-Preliminary Artistic - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Christine Valente, Richmond FSC113313/1 
2.Katie Spofford, Bay Country FSC341223/2 
3.Ashley Morris, Washington FSC532533/3 
4.Reilly Tickle, Kettler Capitals Iceplex654143/4 
5.Marissa Breeden, Gardens FSC225654/5 
6.Cristina Richardson, Washington FSC466465/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLynn GoldmanAustin TX
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Karen SnoddyWilloughby OH
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 12:01PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Preliminary Boys

May Day Open Competition

Pre-Preliminary Boys

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Jon Maravilla, SC of Northern Virginia131313/1 
2.Joseph Breeden, Gardens FSC222134/2 
3.Seiji Urano, Washington FSC543223/3 
4.Joshua Levitt, SC of Northern Virginia354444/4 
5.Brady White, Washington FSC415555/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Alison ArnoldDuxbury MA
Judge 2Nancy BizzanoDelano MN
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4William RoweMedford MA
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 10:45AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Preliminary Compulsory Moves

May Day Open Competition

Pre-Preliminary Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Amelie Wilson-Bivera, Washington FSC2112/1 
2.Autumn Weinig, Gardens FSC1322/2 
3.Mauriana Dorsch, Center Ice & Blades o...3233/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeAlison ArnoldDuxbury MA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonBroadlands VA
Judge 1Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 2William RoweMedford MA
Judge 3Ginger WhatleyAtlanta GA
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 03:51PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Preliminary Girls Free Skating - Group A

May Day Open Competition

Pre-Preliminary Girls Free Skating - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Tatiana Johnson, Frederick FSC211123/1 
2.Ella Scherock, Columbia FSC122414/2 
3.Sophia Adair, Washington FSC443333/3 
4.Julia Suchkova, Washington FSC558573/5 
5.Bella Grace Lineberger, SC of North Carolina636655/6 
6.Emylee Tennant, Frederick FSC385763/6 
7.Sasha Balderrama, Washington FSC777245/7 
8.Victoria Bush, Columbia FSC864885/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDebbie WeidmanMorrisville NC
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Bobbie ParkinsonMcMurray PA
Judge 5Ginger WhatleyAtlanta GA
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 04:28PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Preliminary Girls Free Skating - Group B

May Day Open Competition

Pre-Preliminary Girls Free Skating - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sydney Horenstein, Philadelphia SC and HS121143/1 
2.Kaitlyn Chuang, Washington FSC255223/2 
3.Ellen Carrier, Washington FSC432334/3 
4.Meghan Campbell, Pond FSC343413/3 
5.Kristine Schwartz, Washington FSC664553/5 
6.Brianna Trocki, Washington FSC516665/6 
7.Lauren Jones, SC of Northern Virginia777775/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDebbie WeidmanMorrisville NC
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Bobbie ParkinsonMcMurray PA
Judge 5Ginger WhatleyAtlanta GA
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 04:51PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Preliminary Girls Free Skating - Group C

May Day Open Competition

Pre-Preliminary Girls Free Skating - Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Rhianna Solomon, Hershey FSC221215/2 
2.Emerald San, Washington FSC373124/3 
3.Gabriella Quintero, Washington FSC147353/4TOM 8
4.Mackenzie Myers, Washington FSC515443/4TOM 9
5.Olive Lee, Washington FSC734633/4TOM 10
6.Jillian Kendrick, Washington FSC462563/5 
7.Charlotte Davis, North Jersey FSC856783/7 
8.Maura Kilcoyne, Columbia FSC688875/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Nancy BizzanoDelano MN
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 5Debbie WeidmanMorrisville NC
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 05:20PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Preliminary Girls Free Skating - Group D

May Day Open Competition

Pre-Preliminary Girls Free Skating - Group D

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Isabella Welby, SC of North Carolina711133/1 
2.Hailey Lat, Washington FSC132323/2TO 11
3.Elena Lyvers, Washington Freeskate ...423213/2TO 12
4.Joi Cooper, Triangle FSC548454/5 
5.Sasha Lavrov, Washington FSC254673/5 
6.Theresa Haney, Richmond FSC665565/6 
7.Emily Bratti, Washington FSC376743/6 
8.Abigail Phillips, Washington FSC887885/8 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Nancy BizzanoDelano MN
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 5Debbie WeidmanMorrisville NC
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 05:47PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Preliminary Girls Free Skating - Group E

May Day Open Competition

Pre-Preliminary Girls Free Skating - Group E

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Beatriz Olivares, Washington FSC112114/1 
2.Kristen Seeba, Carolinas FSC221324/2 
3.Gwen Foddrell, Central Virginia SC344435/4 
4.Charlotte Peterkin, Washington FSC433753/4 
5.Bailey Odonnell, Hershey FSC565244/5 
6.Claire Roth, SC of Northern Virginia656665/6 
7.Victoria Peace, Washington FSC787574/7 
8.Maria Lee, Gardens FSC878885/8 
 Katherine Detter, Washington FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDebbie WeidmanMorrisville NC
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Betsy HauckWashington DC
Judge 2Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 5Nancy IidaIrving TX
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 06:22PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Preliminary Girls Free Skating - Group F

May Day Open Competition

Pre-Preliminary Girls Free Skating - Group F

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Jasmine Bourque, SC of North Carolina221113/1 
2.Paulina Brovkin, Washington FSC116224/2 
3.Sienna Spotts, Central Pennsylvania FSC633433/3 
4.Julia Versace, Ashburn Ice House342544/4 
5.Sophie Pauly, Washington FSC485363/5TOM 12
6.Julia Shin, Washington FSC557653/5TOM 15
7.Meghan Schaefer, Washington FSC964774/7 
8.Madhumitha Ramaswamy, Washington FSC878993/8*** TIE ***
8.Aislinn Kane, Washington FSC799883/8*** TIE ***

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDebbie WeidmanMorrisville NC
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonBroadlands VA
Judge 1Betsy HauckWashington DC
Judge 2Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 3Olga UllmannStafford VA
Judge 4Anne WhiteAnnapolis MD
Judge 5Nancy IidaIrving TX
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 06:46PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Preliminary Girls Test Track

May Day Open Competition

Pre-Preliminary Girls Test Track

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Miranda Dellavedova, Washington FSC121114/1 
2.Mauriana Dorsch, Center Ice & Blades o...212225/2 
3.Madeline Olek, Gardens FSC333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Nancy BizzanoDelano MN
Judge 2Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4William RoweMedford MA
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 06:28PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Preliminary Jumps

May Day Open Competition

Pre-Preliminary Jumps

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Olga Koch-Eilers, Bay Country FSC112114/1 
2.Alexandra Wai, SC of Northern Virginia321233/2 
3.Samantha West, Washington FSC433343/3 
4.Mauriana Dorsch, Center Ice & Blades o...244425/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeNancy BizzanoDelano MN
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Anna CtvrtnicekKettering OH
Judge 3Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 4Alison ArnoldDuxbury MA
Judge 5Olga UllmannStafford VA
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 12:03PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Preliminary Spins

May Day Open Competition

Pre-Preliminary Spins

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Carly Bowman, Frederick FSC112114/1 
2.Mauriana Dorsch, Center Ice & Blades o...221225/2 
3.Samantha West, Washington FSC333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn O'ConnorPhiladelphia PA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge MD
Judge 1Donna CeramiErie PA
Judge 2Debbie LibrandiHarrisburg PA
Judge 3Thomasa PalladinoLoudonville NY
Judge 4Olga UllmannStafford VA
Judge 5Lynn GoldmanAustin TX
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 10:18AM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Silver Solo Pattern Dance

May Day Open Competition

Pre-Silver Solo Pattern Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.21Stephanie Casagrande, Essex SC of NJ3.0
2.12Olivia Dorsch, Center Ice & Blades o...3.0
3.33Jordan Mccreary, Gardens FSC6.0
4.44Cecilia Picard, Washington FSC8.0

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 04:59PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Silver Solo Pattern Dance

May Day Open Competition

Pre-Silver Solo Pattern Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Olivia Dorsch, Center Ice & Blades o...112123/1 1.0
2.Stephanie Casagrande, Essex SC of NJ223413/2 2.0
3.Jordan Mccreary, Gardens FSC341234/3 3.0
4.Cecilia Picard, Washington FSC434345/4 4.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Betsy HauckWashington DC
Judge 2Laura MurphyWooster OH
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 04:59PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Pre-Silver Solo Pattern Dance

May Day Open Competition

Pre-Silver Solo Pattern Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Stephanie Casagrande, Essex SC of NJ211114/1 1.0
2.Olivia Dorsch, Center Ice & Blades o...122225/2 2.0
3.Jordan Mccreary, Gardens FSC343334/3 3.0
4.Cecilia Picard, Washington FSC434445/4 4.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Betsy HauckWashington DC
Judge 2Laura MurphyWooster OH
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 04:59PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Senior Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Senior Solo Dance (Combined)

Final Standings

PlaceD1D2FDNameFP
1.111Danielle Calthorpe, Pond FSC3.0
2.222Bridie Myles, SC of New York6.0

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 07:17PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Senior Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Senior Solo Dance (Combined)

Standings for the First Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Danielle Calthorpe, Pond FSC11111117/1 1.0
2.Bridie Myles, SC of New York22222227/2 2.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonBroadlands VA
Judge 1Barbara BuchSilver Springs MD
Judge 2Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 3Betsy HauckWashington DC
Judge 4Laura MurphyWooster OH
Judge 5Judy ReinerArlington VA
Judge 6Hazel WecalDenver CO
Judge 7Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 07:17PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Senior Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Senior Solo Dance (Combined)

Standings for the Second Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Danielle Calthorpe, Pond FSC11111117/1 1.0
2.Bridie Myles, SC of New York22222227/2 2.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonBroadlands VA
Judge 1Barbara BuchSilver Springs MD
Judge 2Joyce BurdenSan Carlos CA
Judge 3Betsy HauckWashington DC
Judge 4Laura MurphyWooster OH
Judge 5Judy ReinerArlington VA
Judge 6Hazel WecalDenver CO
Judge 7Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 07:17PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Senior Solo Dance (Combined)

May Day Open Competition

Senior Solo Dance (Combined)

Standings for the Free Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Danielle Calthorpe, Pond FSC11111117/1 1.0
2.Bridie Myles, SC of New York22222227/2 2.0

Panel of Officials for the Free Dance

FunctionNameHometown
RefereeDonna CeramiErie PA
Assistant Referee  
AccountantJennifer LyonBroadlands VA
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Judy ReinerArlington VA
Judge 3Betsy HauckWashington DC
Judge 4Laura MurphyWooster OH
Judge 5Karen SnoddyWilloughby OH
Judge 6Hazel WecalDenver CO
Judge 7Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Sat, May 11, 2013, 07:17PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Silver Solo Pattern Dance

May Day Open Competition

Silver Solo Pattern Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.21Ilana Sedaka, SC of New York3.0
2.32Michelle Bendersky, Washington FSC5.0
3.14Evelyn Welsh, University of Delawar...5.0
4.43Reshini Premaratne, Richmond FSC7.0
5.55Lauren Goodnight, Center Ice & Blades o...10.0
6.66Danielle Danucalov, Pond FSC12.0
7.77Julie Neerhout, North Jersey FSC14.0

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 04:35PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Silver Solo Pattern Dance

May Day Open Competition

Silver Solo Pattern Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Evelyn Welsh, University of Delawar...511224/2 1.0
2.Ilana Sedaka, SC of New York242513/2 2.0
3.Michelle Bendersky, Washington FSC125363/3 3.0
4.Reshini Premaratne, Richmond FSC336453/4TOM 104.0
5.Lauren Goodnight, Center Ice & Blades o...454633/4TOM 115.0
6.Danielle Danucalov, Pond FSC667173/6 6.0
7.Julie Neerhout, North Jersey FSC773745/7 7.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Betsy HauckWashington DC
Judge 2Laura MurphyWooster OH
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 04:35PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Silver Solo Pattern Dance

May Day Open Competition

Silver Solo Pattern Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Ilana Sedaka, SC of New York311313/1 1.0
2.Michelle Bendersky, Washington FSC124153/2 2.0
3.Reshini Premaratne, Richmond FSC243234/3 3.0
4.Evelyn Welsh, University of Delawar...632523/3 4.0
5.Lauren Goodnight, Center Ice & Blades o...455644/5 5.0
6.Danielle Danucalov, Pond FSC567464/6 6.0
7.Julie Neerhout, North Jersey FSC776775/7 7.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough NC
Assistant Referee  
AccountantJoanne NippleHarrisburg PA
Judge 1Betsy HauckWashington DC
Judge 2Laura MurphyWooster OH
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Hazel WecalDenver CO
Judge 5Anne WhiteAnnapolis MD
Substitute  

Last Updated: Fri, May 10, 2013, 04:35PM (Competition local time)

May Day Open Competition: Theater on Ice

May Day Open Competition

Theater on Ice

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Chesapeake Skatie School Sapphires111115/1 
2.1st State Ice Theatre222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeLynn GoldmanAustin TX
Assistant Referee  
AccountantHonor JohnsonCrofton MD
Judge 1Kevin ElvinHillsborough NC
Judge 2Wendelyn JonesEllicott City MD
Judge 3Judy ReinerArlington VA
Judge 4Karen SnoddyWilloughby OH
Judge 5Hazel WecalDenver CO
Substitute  

Last Updated: Sun, May 12, 2013, 12:48PM (Competition local time)