14th Annual May Day Open Competition

05/09/2013 - 05/12/2013

Novice Ladies 117

Short Program

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded
-
Start
#
1 Maya CarterWashington FSC 44.89 27.06 17.83 4.88 4.50 4.94 4.69 4.75 0.00 #22
2 Alice QiaoAtlanta FSC 39.36 23.08 16.28 4.44 4.13 4.44 4.44 4.25 0.00 #8
3 Elise RomolaWashington FSC 37.31 21.61 16.70 4.56 4.25 4.50 4.44 4.50 1.00 #9
4 Briana BennettWashington FSC 37.10 20.60 16.50 4.31 4.19 4.50 4.56 4.44 0.00 #17
5 Samantha SteemanUniversity of Delaware FSC 36.86 21.23 15.63 4.06 3.75 4.25 4.38 4.38 0.00 #19
6 Hannah PetersonSC of New York 30.59 17.38 15.21 4.00 3.69 3.94 4.13 4.50 2.00 #7
7 Ellie MikawaRichmond FSC 30.50 18.38 14.12 3.88 3.81 3.56 3.94 3.63 2.00 #13
8 Diana HaemerWashington FSC 29.15 16.98 14.17 3.94 3.75 3.56 3.94 3.69 2.00 #6
9 Anna SeifertSC of Wilmington 28.68 14.90 13.78 3.88 3.56 3.75 3.56 3.63 0.00 #10
10 Ana ShimeallColumbia FSC 28.52 14.69 14.83 4.19 3.88 3.94 3.94 3.81 1.00 #3
11 Rebecca ChanWashington FSC 28.40 15.36 13.04 3.63 3.63 3.44 3.50 3.19 0.00 #12
12 Tiffany WangColumbia FSC 26.93 15.03 12.90 3.69 3.31 3.50 3.50 3.19 1.00 #15
13 Taylor AruannoPenguin FSC 25.92 11.80 14.12 3.88 3.56 3.69 3.94 3.75 0.00 #5
14 Kristina Duncan HoegesWashington FSC 25.65 12.68 12.97 3.38 3.38 3.50 3.63 3.38 0.00 #1
15 Kara MorrisUniversity of Delaware FSC 25.56 13.72 13.84 3.94 3.56 3.63 3.81 3.50 2.00 #14
16 Elizabeth Mulder StoupakiUniversity of Delaware FSC 25.46 12.29 13.17 3.75 3.31 3.56 3.69 3.25 0.00 #4
17 Chanel BracePenguin FSC 25.40 12.27 13.13 3.38 3.31 3.56 3.75 3.50 0.00 #16
18 Kelly TimlenColumbia FSC 24.34 11.49 12.85 3.63 3.38 3.19 3.63 3.31 0.00 #2
19 Anna TeutschWashington FSC 23.56 11.52 12.04 3.31 3.19 3.31 3.19 3.06 0.00 #11
20 Sophie HamptonColumbia FSC 21.71 10.84 11.87 3.31 3.19 3.06 3.38 2.88 1.00 #18
21 Kendall RobeyColumbia FSC 20.54 9.83 12.71 3.63 3.25 3.19 3.63 3.25 2.00 #20
22 Lyndzi AultonColumbia FSC 12.97 6.21 9.76 2.88 2.50 2.50 2.81 2.31 3.00 #21

Officials

Function Name
Judge 1 Kevin Elvin, Hillsborough, NC
Judge 2 Joyce Burden, San Carlos, CA
Judge 3 Joan Burns, San Mateo, CA
Judge 4 Ginger Whatley, Atlanta, GA
Judge 5 Ellyn Kestnbaum, Bethesda, MD
Judge 6 William Rowe, Medford, MA
Referee Alison Arnold, Duxbury, MA
Technical Controller Richard Perez, Mountain View, CA
Technical Specialist Patrick O'Neil, St Clr Shores, MI
Assistant Technical Specialist Suna Murray, Boston, MA

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TR Transitions
PE Performance/Execution
CH Choreography
IN Interpretation

Created by IJScompanion 3.5.7

Sunday, May 12, 2013, 09:17 AM Eastern Daylight Time