The 11 Annual May Day Open

05/06/2010 - 05/09/2010

Intermediate Ladies Short Program - Group A

Short Program

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Deduction
-
Start
#
1 Brianna Laxson, Washington FSC 30.24 18.20 12.04 3.56 3.25 3.38 3.50 3.50 0.00 #5
2 Brynne McIsaac, Washington FSC 26.89 14.60 12.29 3.56 3.50 3.38 3.56 3.56 0.00 #11
3 Stephanie Chang, Washington FSC 24.18 14.42 9.76 3.06 2.75 2.63 3.00 2.50 0.00 #19
4 Heather Collick, Gardens FSC 23.63 12.67 10.96 3.13 2.88 3.00 3.38 3.25 0.00 #10
5 Christina Guintu, Washington FSC 23.49 12.76 10.73 3.31 2.94 3.00 3.19 2.88 0.00 #8
6 Kathryn Wen, Washington FSC 23.39 12.74 10.65 3.25 2.94 3.00 3.13 2.88 0.00 #13
7 Dalia Rivkin, American Academy FSC 21.74 12.76 9.98 3.13 2.69 2.56 3.00 2.88 1.00 #2
8 Briana Bennett, Washington FSC 21.67 12.51 9.16 2.88 2.56 2.44 2.75 2.44 0.00 #17
9 Katie Curran, Indiv member USFS 21.18 11.07 10.11 3.13 2.69 2.81 3.00 2.81 0.00 #14
10 Kara Morris, Univ of Delaware FSC 20.95 11.40 10.55 3.19 2.88 2.88 3.06 3.06 1.00 #15
11 Jacquelin Zimmerman, Washington FSC 20.51 11.22 10.29 3.06 2.81 2.94 3.13 2.75 1.00 #9
12 Hannah Marie Mines, Washington FSC 20.14 10.72 10.42 3.19 3.00 2.75 2.94 3.00 1.00 #6
13 Christina Cleveland, Washington FSC 19.95 10.75 10.20 3.13 2.56 2.94 3.00 2.94 1.00 #4
14 Rachel Cox, Univ of Delaware FSC 18.73 10.01 8.72 2.63 2.38 2.50 2.56 2.38 0.00 #3
15 Arissa Falat, Columbia FSC 18.19 9.65 9.54 2.81 2.69 2.69 2.81 2.63 1.00 #20
16 Jordan Horengic, Washington FSC 16.41 7.87 8.54 2.69 2.31 2.25 2.56 2.38 0.00 #16
17 Alice Haley Baillio, Tidewater FSC 15.28 8.96 7.32 2.50 1.88 2.00 2.13 1.94 1.00 #7
18 Alessandra Rigamonti, Gardens FSC 12.96 6.99 7.97 2.50 2.25 2.13 2.31 2.19 2.00 #18
19 Lexi Nara-Yoshimura, Frederick FSC 12.49 6.92 7.57 2.31 2.00 2.06 2.38 2.06 2.00 #21
20 Casey Leppo, Univ of Delaware FSC 12.17 7.02 7.15 2.31 1.88 1.94 2.25 1.81 2.00 #1
W Anna Marie Seifert, Ice Works SC                   -
W Kristina Badalamenti, SC of Wilming                   -

Officials

Function Name
Judge 1 Alison Arnold, Duxbury, MA
Judge 3 Marie Pearce, Atlanta, GA
Judge 4 Sara Stephens, Marietta, GA
Judge 5 Hazel Wecal, Denver, CO
Referee Judith Reiner, Arlington, VA
Technical Controller Kerry Jennings-Cooper, Wassenaar, Netherlands
Technical Specialist Christian Newberry, Harrisburg PA
Assistant Technical Specialist Scott Cudmore, Raleigh, NC

Legend:  
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TR Transitions
PE Performance/Execution
CH Choreography
IN Interpretation

Created by IJScompanion 3.2.0

Tuesday, May 11, 2010, 07:21 PM Eastern Daylight Time